IKEA rozbuduje centrum dystrybucyjne w Jarostach

IKEA

Obiekt zlokalizowany w województwie łódzkim obsługuje sklepy szwedzkiej marki na dziesięciu rynkach, w tym m.in. w Polsce, na Węgrzech i w Chorwacji. W ramach rozbudowy powstanie moduł tranzytowy, który poprawi zdolności operacyjne centrum oraz przyspieszy przeładunek produktów, a także poprawi możliwości ich składowania. Zakończenie budowy planowane jest na drugą połowę 2020 r.

Magazyn IKEA w Jarostach prowadzi różne rodzaje operacji logistycznych, w tym Centrum Dystrybucji do Klienta (CDC), Centrum Dystrybucji ogólnej (CD) oraz cross-docking do sieci sklepów, czyli system zarządzania towarami i ich dostawą. Jest to jedno z największych centrów dystrybucji na świecie, które odpowiada za dostawę mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz do 27 lokalizacji IKEA w 10 krajach europejskich: Polsce, Czechach, Słowacji, Litwie, Łotwie, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Chorwacji i Węgrzech.

W ramach rozbudowy Centrum Dystrybucji utworzony zostanie nowy moduł o powierzchni 12 tys. mkw. Będzie on wyposażony w 60 ramp samochodowych i połączony z automatycznym magazynem wysokiego składowania SILO poprzez most oraz system przenośnikowy. W nowym budynku odbywał będzie się również przeładunek skonsolidowanych dostaw od producentów towarów IKEA, który zgodnie z wymaganiami powinien zostać wykonany w czasie 24 godzin, aby wysłać towary do sklepów w regionie.

Realizacja inwestycji pozwoli zwiększyć przepustowość cross-dockingu w Jarostach aż dwukrotnie – z 0,9 mln msześc. do poziomu 1,8 mln msześc. towarów rocznie.

Nowy budynek tranzytowy będzie zaprojektowany i zbudowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz certyfikatem BREEAM na poziomie „very good”. BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych metod oceny budynków w Europie, pod kątem rozwiązań ekologicznych. Na terenie centrum powstanie również farma fotowoltaiczna o mocy 770 kWP, która będzie największą inwestycją w obszarze zrównoważonego rozwoju w Jarostach w ostatnich latach.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane