KOWR zamierza przejąć terminal zbożowy w Świnoujściu

KOWR

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisał list intencyjny ze spółką Bunge Polska w sprawie pozyskania od niej rolnego terminalu przeładunkowego w Świnoujściu. Terminal specjalizuje się w przeładunkach zbóż i nasion roślin oleistych. Według KOWR jest niezbędny państwu w celu realizacji strategicznych założeń rozwojowych.

Wojciech Kędzia, zastępca dyrektora generalnego KOWR, powiedział podczas spotkania w siedzibie ośrodka, że państwo musi dysponować niezależnym od operatorów ogólnodostępnym terminalem przeładunkowym dostępnym dla wszystkich polskich rolników.

– Z roku na rok rośnie sprzedaż za granice polskiego zboża, ale wymagania naszych odbiorców są coraz większe. Nie tylko cena jest ważna, ale także możliwości transportu, szybkość dostawy, obsługa, bezpieczeństwo transakcji to dodatkowe warunki jakie stawiają przed nami importerzy. Musimy im sprostać. Port morski to jeden z koniecznych elementów tego wyzwania – mówił Kędzia.

Zbożowy terminal przeładunkowy w porcie morskim Świnoujście dysponuje łączną roczną mocą przeładunkową na poziomie 1 mln ton. Nabrzeża oraz tory wodne umożliwiają obsługę statków do maksymalnej głębokości 11,9 m. Terminal dysponuje ponadto niezbędną infrastrukturą, w tym drogą dojazdową, bocznicą kolejową, magazynami do przechowania zbóż, a także zapleczem dla obsługi.

Bunge Polska jest częścią Grupy Bunge – światowego przetwórcy nasion oleistych i największego na świecie producenta olejów roślinnych. W Polsce, poza terminalem spółka posiada zakład produkcyjny w Karczewie.

KOWR powstał w 2017 r. z połączenia Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) i Agencji Rynku Rolnego (ARR).

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane