Nabrzeże Dąbrowieckie obsłużyło pierwszy statek

Statek w Porcie Szczecin
ZMPSiŚ

Nowo wybudowane Nabrzeże Dąbrowieckie w Porcie Szczecin obsłużyło chemikaliowiec City Island, który zabrał na swój pokład blisko 18 tys. ton kwasu siarkowego. Nabrzeże dostosowane jest do  obsługi statków o maksymalnej długości 170 metrów, szerokości 27,9 metra oraz zanurzeniu 9,7 metra.

Nabrzeże Dąbrowieckie wraz z przystanią dalbową o łącznej długości niemalże 289 metrów powstało w ramach inwestycji „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego”, realizowanej przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Nabrzeże wyposażono w technologie do przeładunku chemii płynnej, w tym w kompleksowy system infrastruktury technicznej chroniącej środowisko. Obiekt przeznaczony jest w głównej mierze regularnym przeładunkom kwasu siarkowego, jednak w przyszłości może zostać dostosowany również do przeładunku innych produktów. Zapewni to nowy pomost przeładunkowy, zaopatrzony w wieżę trapową oraz morskie ramiona nalewcze, gwarantujące bezpieczną obsługę tego typu  ładunku.

Poza budową nowego nabrzeża Dąbrowieckiego wraz z przystanią dalbową zakres prac w ramach inwestycji „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego” obejmuje przebudowę Nabrzeża Chorzowskiego, Katowickiego, Chorzowkiego-Uskok z rampą ro-ro oraz Gliwickiego Uskok, a także zalądowienie Basenu Noteckiego i budowę Nabrzeża Zamykającego.

W ramach Projektu nastąpi pogłębienie Basenu Kaszubskiego do głębokości 12,5 m wraz z obudową narożników Wysp Ostrów Mieleński i Mieleńska Łąka oraz umocnieniem narożnika nab. Sosnowieckiego. Stan realizacji projektu wynosi obecnie prawie 90 procent. Wykonawcą robót budowlanych jest Korporacja Budowlana DORACO.

Inwestycja kosztuje blisko 223 mln zł netto, uzyskała dofinansowanie ze środków UE z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane