PERN powiększa hub paliwowy w Dębogórzu

Baza paliw PERN
PERN S.A.

PERN i konsorcjum spółek Mostostal Warszawa i Mostostal Płock podpisały umowę o wartości prawie 150 mln zł na budowę trzech zbiorników magazynowych na olej napędowy. Dzięki inwestycji pojemność bazy paliw PERN w Dębogórzu (woj. pomorskie) powiększy się o kolejne 150 tys. msześc.

4 czerwca 2024 r. PERN podpisał umowę z konsorcjum spółek Mostostal Warszawa S.A. i Mostostal Płock S.A. na budowę kolejnych zbiorników na olej napędowy w Bazie Paliw nr 21 w Dębogórzu. Prace inwestycyjne dotyczą wybudowania trzech zbiorników magazynowych o pojemności 50 tys. msześc. każdy, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, przeznaczonych do przechowywania produktów naftowych.

Termin zakończenia inwestycji został zaplanowany na 2025 rok, a wartość kontraktu sięga 148 mln zł. Inwestycja jest odpowiedzią spółki na potrzeby rynku i oczekiwania klientów, którzy w coraz większym stopniu dywersyfikują dostawy surowca. Nowa infrastruktura pozwoli na przechowywanie zapasów interwencyjnych oraz bardziej elastyczny obrót paliwami. Jest także jednym z elementów wzmacniania niezależności energetycznej Polski.

– Konsekwentna rozbudowa strategicznej infrastruktury nadmorskiej PERN jest elementem naszej strategii rozwoju i ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia sprawnej logistyki naftowej i dostępności paliw na terenie całej Polski. Dlatego tym bardziej cieszę się, że projekt rozbudowy naszej bazy paliw w Dębogórzu prowadzimy ze sprawdzonymi partnerami, którzy realizowali już dla nas podobne zadania w przeszłości – mówi Daniel Świętochowski, prezes PERN cytowany w komunikacie spółki.

Pojemność Bazy Paliw w Dębogórzu wynosi 360 tys. msześc. Baza ta pełni funkcję kluczowego ogniwa dla zdywersyfikowanego systemu zaopatrywania Polski w paliwa płynne.

Mostostal Warszawa i Mostostal Płock to doświadczone firmy z sektora budownictwa przemysłowego. W latach 2021-2022 Mostostal zrealizował z sukcesem kontrakt z PERN obejmujący budowę 7 zbiorników o pojemności 32 tys. msześc. każdy: na terenie Bazy Paliw nr 1 w Koluszkach (3 zbiorniki), Bazy Paliw nr 2 w Nowej Wsi Wielkiej (3 zbiorniki) oraz Bazy Paliw nr 21 w Dębogórzu (1 zbiornik).

Zgodnie z planem inwestycyjnym PERN, inwestycje rzeczowe na 2024 rok wyniosą prawie 450 mln zł, a remonty – około 90 mln zł. W planach na ten rok PERN ma łącznie około 400 nowych zadań z Planu Inwestycyjnego oraz Planu Remontów, w tym kilka kluczowych inwestycji, do których zalicza się właśnie rozwój bazy w Dębogórzu.

PERN jest liderem logistyki naftowej i paliwowej w Polsce, spółką zarządzającą infrastrukturą krytyczną, która gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Dysponuje w całej Polsce 19 bazami paliwowymi.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane