Port Gdynia z 11,8-proc. wzrostem w I połowie 2021 r.

Adam Brzozowski

Dzięki wysokiej dynamice wzrostu ładunków od stycznia do czerwca 2021 r., Port Gdynia zamknął I półrocze wynikiem przeładunkowym równym 13,44 mln ton, czyli o 1,42 mln ton większym niż przed rokiem. Daje to wzrost rok do roku w wysokości 11,8 r.

Największy wzrost podmioty działające w Porcie Gdynia odnotowały w grupach towarowych: ropa i przetwory naftowe +67,5% r/r, drewno +66,4% r/r/, węgiel +18% r/r, drobnica +14,7% r/r, z uwzględnieniem wzrostu przeładunku kontenerów o +15,11% r/r. Pozytywnym trendem jest wzrost eksportu skonteneryzowanych ładunków, który wyniósł 23,56%.

W pierwszym półroczu 2021 do Portu Gdynia zawinęło 2063 jednostek, co oznacza wzrost o 12,3% w stosunku do porównywanego okresu z 2020 roku. – Zamknęliśmy półrocze wzrostami w niemalże wszystkich grupach towarów, co świadczy o dużej efektywności terminali operujących w naszym porcie. To potwierdzenie słuszności trwających procesów inwestycyjnych oraz dobry sygnał dla gospodarki podnoszącej się z pandemii – komentuje Jacek Sadaj, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

W Porcie Gdynia wszystkie inwestycje kontynuowane są zgodnie z harmonogramem. Do największych należą „Pogłębianie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia” oraz „Przebudowa nabrzeży w Porcie Gdynia”, budowa Publicznego Terminalu Promowego oraz przebudowa infrastruktury kolejowej. Całkowita wartość inwestycji infrastrukturalnych w obrębie Portu Gdynia to ponad 4 miliardy złotych.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane