Port Hamburg odnotował spadek przeładunku kontenerów

Port of Hamburg

Pomimo spadku liczby przeładowywanych kontenerów zarządca największego niemieckiego portu, czyli spółka Hamburger Hafen und Logistik (HHLA) zwiększyła w 2022 r. przychody całej grupy o 7,7 procent do 1,57 mld euro. W roku 2021 przychody spółki wyniosły 1,46 mld euro. 

Według wstępnych danych wynik operacyjny Grupy (EBIT) wyniósł 220 mln euro, przekraczając tym samym jego prognozę (od 175 mln do 210 mln euro).

Pomimo korzystnych wyników finansowych, w Porcie Hamburg odnotowano spadek przeładunków kontenerów. W ubiegłym roku przeładowano 6,39 mln TEU, czyli o 7,9 proc. mniej wobec roku 2021 (6,4 mln TEU). Terminale kontenerowe w Hamburgu odnotowały spadek operacji o 4,1 proc. rok do roku. Pomimo zakłóceń operacyjnych związanych z rzadszymi zawinięciami do niemieckich terminali portowych, łączny wolumen przeładunków w porcie utrzymywał się na względnie stałym poziomie ok. 1,7 mln TEU.

– Stabilność i bezpieczeństwo to kluczowe wymagania niezawodnego świadczenia usług logistycznych. Te dwa warunki zostały w ubiegłym roku ograniczone tylko w ograniczonym stopniu. Rok finansowy 2022 był zdominowany przez skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę i zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw. W tych trudnych czasach spółka HHLA po raz kolejny udowodniła swoją skuteczność i odporność, osiągając pozytywny wynik – powiedziała Angela Titzrath, prezes HHLA.

W strukturze Grupy HHLA największą podgrupą stanowi Port Logistics (zalicza się do niej np. intermodal). Przychody Port Logistics w ub. roku wzrosły o 7,4 proc. do 1,54 mld euro. Wynik operacyjny podgrupy (EBIT) spadł o 5,2 proc. rok do roku do 202 mln euro.

HHLA odnotowała wyższe niż dotąd przychody z opłat za magazynowanie. Wpływ na to miały zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw, które doprowadziły do dłuższego postoju kontenerów w terminalach w Hamburgu, a także w zagranicznych terminalach HHLA: w Tallinie i Trieście.

Z kolei negatywnie na wyniki wpłynęły niższe wolumeny przeładunków, częściowo spowodowane skutkami rosyjskiej inwazji na należący do HHLA terminal w Odessie. Do negatywnych czynników należący też rosnące z powodu inflaci koszty działające portu.

Podgrupa Nieruchomości odnotowała w 2022 r. 15,9-proc. wzrost przychodów w roku finansowym 2022, osiągając wynik 44 mln euro. Wynik operacyjny (EBIT) wzrósł rok do roku o 20,9 proc. do 18 mln euro, czyli był o 3 mln euro wyższy niż w roku 2021.

W pierwszym kwartale 2023 r. HHLA spodziewa się znacznych spadków wolumenów ze względu na sytuację gospodarczą. Sytuacja powinna poprawić się w II kwartale.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane