Władze Elbląga nie godzą się na nacjonalizację portu

Port w Elblągu
Benhamburg, Wikipodróże

Toczy się spór między rządem i samorządem Elbląga w sprawie modernizacji portu i toru wodnego prowadzonego do niego. Rząd chce przejąć port od miasta, aby sfinansować potrzebne działania. Nie zgadzają się na to samorząd oraz politycy opozycji.

Rząd realizuje budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną oraz pogłębienie toru wodnego na rzece Elbląg w kierunku Portu Morskiego Elbląg. Dzięki tym inwestycjom do Elbląga będą mogły zawijać statki o zanurzeniu do 4.5 m (aktualnie mogą wpływać jednostki o zanurzeniu do 2 m) i ładowności ok. 5 tys. ton. Rządowa inwestycja kończy się 900 metrów od portu, który należy do samorządu. Pogłębienie dalszej części toru wodnego oraz basenów portowych spoczywa na władzach Elbląga, które domagają się finansowego wsparcia ze strony rządu.

Rząd nie zamierza dofinansowywać spółki komunalnej, czyli Zarządu Portu Morskiego Elbląg. Ma inne plany. Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk napisał niedawno na Twitterze, że spotkał się z wiceministrem aktywów państwowych Andrzejem Śliwką, z którym wypracował „wspólne rozwiązanie w ramach procesu inwestycyjnego”. – Niebawem rozpoczniemy negocjacje z właścicielem portu, a więc prezydentem miasta Elbląg – poinformował Gróbarczyk. Oznacza to, że resort infrastruktury prawdopodobnie zamierza przejąć od miasta elbląski port.

25 lipca 2022 r. w Elblągu odbyła się konferencja prasowa przeciwników planowanego przejęcia portu, zorganizowana przez senatora Jerzego Wcisłę. Obecny był na niej prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Politycy wyjaśnili, że pogłębienie ostatnich 900 metrów toru wodnego musi wykonać Skarb Państwa, gdyż to do niego należy rzeka Elbląg. Senator Wcisła oznajmił, że operacja z brakującym kilometrem służy temu, aby mieć pretekst do odebrania portu samorządowi elbląskiemu. – Rząd sobie wymyślił, że przejmie elbląski port i wtedy dokończy inwestycję – stwierdził Jerzy Wcisła.

Podczas konferencji samorządowcy i lokalni politycy KO, PSL i Lewicy podpisali petycję – NIE dla przejęcia elbląskiego portu przez Rząd. Petycja jest dostępne dla mieszkańców.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane