Wzrost przeładunków w portach Szczecin i Świnoujście

ZMPSiŚ

W pierwszym półroczu roku 2019 zespół portów Szczecin-Świnoujście przeładował o 2 proc. więcej towarów w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym. Więcej przeładowano produktów masowych i paliw. Spadek nastąpił zaś w kategoriach: rudy, drobnica i kontenery.

W okresie od stycznia do czerwca br. spółki operatorskie działające na nabrzeżach Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przeładowały 16 573,1 tys. ton towarów. Najlepszy wynik (wzrost o 16,2 proc.) wypracowano w grupie inne towary masowe. Na drugim miejscu z wynikiem lepszym o 9 proc. są paliwa. Na plusie są także przeładunki węgla i zbóż.

W pierwszym półroczu do portów zawinęło więcej statków z importem kruszyw i metanolu oraz nawozami i surówką żelaza. Odnotowano również większy eksport smoły i kwasu siarkowego.

Pozostałe grupy towarowe, tj. ruda, drobnica i kontenery zakończyły pierwsze półrocze z bilansem ujemnym.

Rok 2018 porty w Szczecinie i Świnoujściu zakończyły rekordowym wynikiem prawie 29 mln ton obsłużonych ładunków. W tym roku wynik powinien oscylować wokół 30 mln ton. Jak wynika z portowych analiz, w drugim półroczu dynamika wzrostu obsługiwanych towarów powinna być większa aniżeli w ciągu pierwszych sześciu miesięcy.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane