ZMPG promował Port Centralny w Singapurze

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk

Port Gdańsk szuka inwestorów dla swojej megainwestycji – budowy Portu Centralnego. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zorganizował 29 października w Singapurze forum, na którym przedstawił szczegóły planowanego przedsięwzięcia.

Polskiej delegacji przedsiębiorców przewodził Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Ze strony singapurskiej z polskimi gośćmi spotkał się Baey Yam Keng, Starszy Sekretarz w Ministerstwie Transportu oraz w Ministerstwie Kultury, Społeczności i Młodzieży. Port Gdańsk reprezentował prezes Łukasz Greinke.

– Port Gdańsk jest najszybciej rozwijającym się portem w Europie. Przeładunki w 2018 roku zwiększyły się o 20%, w tym roku jest to już 9%, a celujemy w przeładowanie ponad 52 milionów ton – Greinke. – Ten wzrost wynika z doskonałego zrozumienia mocnych punktów naszego miasta. Jesteśmy jedynym bałtyckim portem, do którego regularnie przypływają statki z Azji, w tym największe jednostki świata. Mamy najszybsze i najbardziej opłacalne połączenie z Europą Wschodnią – przede wszystkim do Polski, Czech, Słowacji. Węgier, Białorusi i Ukrainy – podkreślił prezes ZMPG.

Podczas wydarzenia Port Gdańsk zaprezentował największy projekt inwestycyjny z branży portowej w Europie. Port Centralny zakłada rozbudowanie obecnej infrastruktury portowej i dodanie ponad 19 km nabrzeży użytkowych, 9 nowych terminali i 8,5 km falochronów. Inwestycja w rezultacie ma przynieść wzrost przeładunków w Porcie aż do 100 mln ton rocznie w przeciągu 10 lat.

Wydarzeniu towarzyszyła wizyta w terminalu PSA International, który swoją główną siedzibę ma właśnie w Singapurze. W maju tego roku PSA zakupiła terminal DCT Gdańsk, największy terminal kontenerowy w Polsce, we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju oraz IFM Global Infrastructure Fund.

W imprezie Singapore Maritime & Business Mixer uczestniczyli czołowi przedstawiciele branży morskiej obu krajów – w sumie 250 osób. Spotkanie było okazją do uczczenia 50-lecia stosunków dyplomatycznych pomiędzy krajami.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane