Dachser będzie testował ciężarówki na wodór

Ciężarówka na wodór Dachser
DACHSER

Niemiecki Dachser rozpoczyna praktyczne testy zeroemisyjnych napędów w samochodach ciężarowych. W 2023 roku firma planuje wprowadzić do użytku w Niemczech dwie ciężarówki napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi (FCEV). Na drogi w Magdeburgu wyjedzie 27-tonowa ciężarówka Hyundai Xcient, a 19-tonowy Enginius Bluepower będzie realizować dostawy w centrum Hamburga.

Eksploatacja ciężarówki z wodorowymi ogniwami paliwowymi Hyundai Xcient w Magdeburgu ma rozpocząć się na początku 2023 roku. Pojazd ten, o dopuszczalnej masie całkowitej 27 ton, może pomieścić 18 palet. Jego zasięg do 400 kilometrów, co oznacza, że może pracować na dwie zmiany. Będzie prowadzony przez kierowców zawodowych, którzy w tym roku skończą szkolenie.

Jedna ciężarówka w dwóch miastach

Za dnia samochód będzie testowany w dystrybucji regionalnej na obszarze Magdeburga, w nocy będzie jeździć w trybie liniowym do oddziału Dachser w Berlinie-Schönefeld. Na potrzeby operacji nocnych zeroemisyjny pojazd będzie wyposażony w zestaw naczep typu swap-body. Do czasu dostarczenia ciężarówki w pobliżu dwóch oddziałów Dachser w Magdeburgu i Berlinie powstanie odpowiednia infrastruktura do tankowania wodoru.

Partnerem Dachser w tym projekcie jest H2 Delivery Truck Pool GmbH & Co. KG z Magdeburga. Firma jest częścią spółki H2 Green Power & Logistics GmbH, która podczas swojego roadshow w jedenastu niemieckich miastach pod koniec 2021 roku, zaprezentowała logistykę pojazdów użytkowych napędzanych wodorem z ciężarówką Hyundai Xcient FCEV.

Od połowy 2023 r. Dachser będzie wykorzystywać ciężarówkę Bluepower 1938 FCEV firmy Enginius z Bremy – spółki zależnej Faun Group – do dostaw w centrum Hamburga. Pojazd będzie uzupełnieniem koncepcji DACHSER Emission-Free Delivery, która zostanie wprowadzona w tym niemieckim mieście już jesienią 2022 r.

Eksperci: jest potencjał w wodorze

Bluepower 1938 ma dopuszczalną masę całkowitą 19 ton i może przewieźć do 18 palet dzięki nadwoziu skrzyniowemu. Jego szacowany zasięg 250 kilometrów plus rezerwa sprawdzi się w przypadku dostaw w centrum miasta. Pojazd ma duży potencjał rekuperacji. Tankowanie ma odbywać się na stacji tankowania wodoru w hamburskim HafenCity.

– W ramach badań przeprowadzonych wspólnie z Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Kempten ustaliliśmy już, że w europejskiej sieci drobnicowej Dachser istnieje znaczny potencjał dla ciężarówek napędzanych wodorem. Nie możemy się doczekać wprowadzenia pierwszych tego typu pojazdów, ponieważ pozwolą nam zebrać cenne doświadczenie praktyczne – wyjaśnia Stefan Hohm, chief development officer (CDO) i członek zarządu Dachser.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane