Dachser uzbroi magazynierów w egzoszkielety

Dachser

Przedsiębiorstwa logistyczne od co najmniej kilku lat testują techniki wspomagające pracę magazynierów, narażonych na poważne urazy z powodu dźwigania ciężkich paczek. Tym razem niemiecki Dachser przetestował egzoszkielety marki German Bionic i zapowiada wprowadzenie ich w kilku obiektach.

Egzoszkielety niemieckiego producenta zostały poddane testom w magazynie magdeburskiego centrum logistycznego Dachser. Celem wdrożenia było zebranie danych empirycznych w rzeczywistych warunkach i uzyskanie opinii pracowników. Urządzenia Cray X zapewniają wsparcie w czynnościach związanych z przyjmowaniem towaru, kompletacją zamówień i przy stole do pakowania. Egzoszkielet pomaga w przenoszeniu i podnoszeniu ciężarów, odciążając pracownika nawet o 30 kilogramów.

– Korzyści wynikające ze stosowania egzoszkieletów szybko stały się oczywiste. Nasi pracownicy są wspomagani podczas przenoszenia cięższych ładunków, a także mają zapewnioną zewnętrzną stabilizację ciała. Zapobiega to nadmiernemu wysiłkowi i ogranicza ryzyko kontuzji. Dodatkową zaletą urządzeń jest łatwość obsługi, co sprawiło, że testerzy zaakceptowali je w mgnieniu oka – mówi Stephan Heinemann, contract logistic manager w Dachser w Magdeburgu.

W przyszłości w magdeburskim centrum logistycznym będą regularnie używane trzy aktywne egzoszkielety. Wdrożenie tej technologii w swoich magazynie planuje również centrum logistyczne Dachser w Ulm. – Pracujemy nad tym, aby procesy, w tym te w magazynie, były bardziej wydajne oraz skuteczne. Głównym celem jest zapewnienie pracownikom wsparcia we wszystkich aspektach związanych z obsługą magazynu – dodaje Thomas Klare, head of corporate contract logistic w Dachser.

Praca w magazynie nadal wiąże się z dużą ilością pracy fizycznej, na przykład podczas rozładunku towarów. Dachser od dawna stara się zapewnić pracownikom wsparcie techniczne, które ułatwi im wykonywanie wymagających zadań. Egzoszkielety są szczególnie obiecujące. W medycynie tego rodzaju rozwiązania są używane od dawna. W przemyśle natomiast jest coraz więcej urządzeń gotowych do wprowadzenia na rynek.

Już w 2019 roku Dachser przeprowadził w magazynach wstępne testy, głównie egzoszkieletów pasywnych z mechanicznymi systemami sprężyn, szynami lub ciężarkami, które pomagają w podnoszeniu ładunków. W międzyczasie aktywne egzoszkielety osiągnęły poziom dojrzałości, który również może usprawnić procesy magazynowe. Aktywne egzoszkielety wykorzystują roboty zasilane bateryjnie, aby ułatwić operacje podnoszenia, znacznie odciążając dolną część pleców osób, które obsługują cięższe ładunki. Kiedy użytkownicy odczuwają mniejsze zmęczenie, są w stanie utrzymać prawidłową postawę ciała.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane