Dematic automatyzuje Bibliotekę Narodową Izraela

Dematic

Dostawca systemów z dziedziny intralogistyki ma prestiżowego klienta. W Narodowej Bibliotece Izraela, nazywanej „Studnią Wiedzy” wdrożony będzie zautomatyzowany system składowania drobnych części, który umożliwi dostarczanie książek czytelnikom.

Zbiory biblioteki liczą około 5,5 mln woluminów. To największa na świecie kolekcja książek w języku hebrajskim i literatury żydowskiej. To również ok. tysiąca zbiorów archiwalnych należących do tak wybitnych postaci jak Martin Buber, Else Lasker-Schüler czy Franz Kafka. W przyszłości cztery miliony pozycji znajdą swoje miejsce w 50 tysiącach pojemników.

Kolejną atrakcją będzie umożliwienie gościom biblioteki obserwowania zautomatyzowanej pracy przez panoramiczne okno. Magazyn drobnych części zostanie zintegrowany z nowym budynkiem zaprojektowanym przez renomowaną szwajcarską pracownię architektoniczną Herzog & de Meuron. Jej wcześniejsze realizacje to m.in. Tate Modern w Londynie, Stadion Olimpijski w Pekinie oraz Sala Koncertowa Elbphilharmonie w Hamburgu.

– Nowy budynek z zintegrowanym automatycznym magazynem drobnych części jest udanym przykładem na to, że biblioteka, będąc obiektem osadzonym w bogatej tradycji, może jednocześnie korzystać z najnowocześniejszych technologii – mówi Jessica Heinz, dyrektor ds. marketingu i rozwoju biznesowego Dematic Central Europe.

W przyszłości zamówionej książki nie trzeba już będzie wybierać ręcznie. Zamiast tego pojemnik, w którym się znajduje, automatycznie dotrze do stacji odbiorczej. Wiązka laserowa precyzyjnie wskaże bibliotekarzowi książkę, którą powinien wyjąć. Następnie przenośnik taśmowy automatycznie przetransportuje pojemnik z powrotem do miejsca jego składowania. W ten sposób ograniczony zostanie kontakt z cennymi dziełami, dzięki czemu ich jakość pozostanie nienaruszona.

Pojemniki podzielono na maksymalnie osiem przegród, a w każdej z nich znajduje się miejsce na kilka książek. Narzedzie Dematic zostało wybrane ze względu na doświadczenie firmy w automatyzacji bibliotek, m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Nowy budynek Biblioteki Narodowej Izraela znajduje się w Jerozolimie – pomiędzy Knesetem a Muzeum Izraela. Będzie miał sześć kondygnacji naziemnych i pięć podziemnych.

Budowa nowej Biblioteki Narodowej Izraela zakończy się w październiku. Automatyka Dematic rozpocznie wówczas optymalizację procesów składowania i przetwarzania zamówień.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane