Elektryczna ciężarówka Scania 25P na testach w Żabce

Elektryczna Scania na testach w Żabce
Żabka Polska

Sieć sklepów osiedlowych Żabka nawiązała współpracę z kolejnym producentem samochodów elektrycznych – Scanią. Jej efektem są rozpoczęte w końcu lipca 2022 r. testy elektrycznego pojazdu ciężarowego Scania 25P podczas dostaw towarów do sklepów na terenie Warszawy i okolic. Wraz z e-pojazdem testowana jest mobilna ładowarka DC Plug Charger Go.

– To nasz kolejny krok mający na celu ochronę środowiska i zmniejszenie śladu węglowego, co jest niezmiernie ważne na obszarach miejskich oraz w regionach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia powietrza – takich jak Warszawa i jej okolice, gdzie pojazd będzie testowany przez najbliższe dwa tygodnie – mówi Adam Manikowski, dyrektor zarządzający Żabka Polska.

Scania 25P B4X2NB to elektryczny pojazd ciężarowy o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej do 19 ton. Napęd elektryczny pozwala na pokonanie jednorazowo do 250 km. Samochód wyposażono w pakiet 9 baterii o całkowitej pojemności 300 kWh, których naładowanie zajmuje do 100 minut. Ponadto baterie są ładowane podczas jazdy w wyniku rekuperacji. Pojazd pracuje ciszej, niż typowe pojazdy ciężarowe i oczywiście nie emituje zanieczyszczeń. Dzięki tym właściwościom może być użytkowany w tzw. zielonych strefach, a także wykonywać więcej operacji transportowych w nocy.

Kabina pojazdu jest nisko zawieszona, co zapewnia dobrą widoczność na zatłoczonych ulicach. Pojazd ma poza tym zaawansowany hamulec awaryjny, elektrohydrauliczny układ kierowniczy, wspomaganie uwagi kierowcy, ostrzeżenie przed opuszczeniem pasa ruchu, czujniki wykrywające pieszych i rowerzystów czy system kamer 360°.

Wraz z pojazdem Żabka otrzymała do testów od Scania mobilną ładowarkę DC Plug Charger Go, opracowaną przez firmę Ekoenergetyka-Polska. Ładowarka może być wykorzystywana do ładowania wszystkich pojazdów elektrycznych (150-1000V) i posiada funkcję regulacji mocy ładowania.

Scania 25P to kolejny testowany przez Żabkę pojazd elektryczny. Od 2019 r. sieć prowadzi testy zeroemisyjnych pojazdów dostawczych, a od 2021 r. posiada w pełni elektryczny samochód dystrybucyjny z zabudową chłodniczą, który dostarcza towar do sklepów na Śląsku. Żabka zainwestowała także we własne stacje ładowania aut elektrycznych w centrach logistycznych w Nadarzynie oraz Plewiskach oraz w centrali.

Sieć stopniowo modernizuje również swoją flotę samochodów osobowych i prowadzi testy mające na celu zastąpienie aut spalinowych pojazdami elektrycznymi i hybrydowymi.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane