Po Wilnie jeździ flota autonomicznych dostawczaków

Clevon

Firma Clevon, rozwijająca narzędzia do autonomicznych dostaw, oraz litewska sieć sklepów spożywczych IKI wprowadzają pierwszą w Europie flotę autonomicznych robotów transportowych (ARC) na drogi publiczne. Trzy pojazdy bez kierowcy zaczynają dostarczać towary do klientów sieci w ruchliwym centrum Wilna. Za realizację zamówień i zarządzanie flotę odpowiadać będzie platforma handlowa LastMile.

Roboty będą odbierały zamówione towary w sklepie IKI przy ulicy Mindaugas. Dostawy do klientów w centrum Wilna będą świadczone bezpłatnie. Pojazdy ARC mają zamykane przegródki o różnych rozmiarach, odpowiednio dla mniejszych i większych zamówień spożywczych online.

Clevon informuje, że flota robotów może zrealizować siedem zamówień klientów podczas jednego kursu po stołecznych dzielnicach Nowe i Stare Miasto.

W 2022 r. roku firmy LastMile i Clevon przeprowadziły pilotażowy projekt wdrożenia robotów dostawczych w podmiejskiej dzielnicy Wilna Balsiai. W ciągu trzech miesięcy robot przejechał około 2000 km i miał zadowalające wyniki.

– Jazdy próbne otrzymały ogólną oceną 4,8 na 5, a kupujący chętnie wypróbowali tę innowację. A my przekonaliśmy się, że dzięki silnikom elektrycznym możemy dostarczać towary jeszcze wydajniej, przy mniejszym wpływie na środowisko. Po udanym teście robimy kolejny krok – po raz pierwszy w Europie aż trzy autonomiczne pojazdy wezmą udział w ruchu na ulicach śródmieścia. Wierzymy, że roboty dadzą nam znaczącą przewagę w dostawach spożywczych, ponieważ klienci otrzymają towar szybko, nawet w godzinach szczytu. Szybkość staje się zaś jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze sposobu dostawy – nawet 95% naszych klientów kupuje towar z dostawą w ciągu kilku godzin – mówi Tadas Norušaitis, prezes i współzałożyciel LastMile.

Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, autonomiczne pojazdy będą poruszać się z maksymalną prędkością 25 km/h. Będą poruszać się dzięki kamerom 360 stopni i specjalnym czujnikom. Chociaż pojazdy są autonomiczne, to czuwać nad nimi będą zdalni teleoperatorzy.

Platforma handlu internetowego LastMile ma obecnie ponad 300 tys. zarejestrowanych użytkowników na Litwie. LastMile oraz sieć handlowa IKI są częścią międzynarodowej Grupy Rewe, która działa w 21 krajach Europy. IKI ma na Litwie 237 sklepów na Litwie.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane