Wystrzeliła rejestracja samochodów z kategorii 3,5 – 16 t

Załadunek na pakę ciężarówki IVECO.
IVECO

W sierpniu 2023 r. utrzymała się wysoka dynamika rejestracji aut osobowych – przybyło 36 177 samochodów, czyli o ponad 7 proc. więcej niż przed rokiem. Jeszcze większy wzrost odnotowały rejestracje ciężarówek 16 t: na drogach pojawiły się 3582 pojazdy, czyli o 52,8 proc. więcej niż przed rokiem. Największy jednak wzrost odnotowała niszowa kategoria pojazdów 3,5-16 t.

Związek Dealerów Samochodów oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego przedstawili statystyki rejestracji pojazdów za sierpień 2023 roku. Zarejestrowano w tym okresie 36 177 aut osobowych. To o 2424 pojazdy więcej (7,2 proc.) niż w sierpniu 2022 r. Sprzedaż dla odbiorców indywidualnych nieznacznie spadła (-1,4 proc.) ale wzrosła sprzedaż na REGON (10,9 proc.). Największy był zrost zarejestrowanych samochodów o napędzie hybrydowym – 15 200 sztuk (+48 proc.).

Sierpień 2023 r. był kolejnym pozytywnym miesiącem pod względem rejestracji samochodów dostawczych i ciężarowych. W kategorii aut do 3,5 t na drogi wyjechało 4970 nowych samochodów czyli o 257 więcej niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku.

Jeśli chodzi o samochody ciężarowe z kategorii 3,5 – 16 t, to wzrost dynamiki sprzedaży w tym segmencie rynku był największy. Zarejestrowano 464 sztuki, czyli o 263 więcej niż przed rokiem (+130,8 proc.).

Wzrost nastąpił też w kategorii ciężarówek 16 t – zarejestrowano w sierpniu 3582 pojazdy, czyli o 52,8 proc. więcej niż przed rokiem (+1237 sztuk).

Tak sierpniowe statystyki Centralnej Ewidencji Pojazdów komentuje Paweł Tuzinek, prezes Związku Dealerów Samochodów:

Zbliżamy się do końca III kwartału i szczęśliwie widać utrzymanie relatywnie pozytywnego wyniku w rejestracjach samochodów osobowych. Zdecydowanie większa dozą optymizmu napawają dane rejestracyjne dla ciężkich pojazdów dostawczych. Tutaj widzimy zdecydowanie ponadprzeciętny wzrost. Szczególnie interesująca jest dynamiczna poprawa wyniku dla niszowego segmentu pojazdów dostawczych o masie 3.5- 16 ton. Wzrost wyniósł aż 130% względem analogicznego okresu w roku poprzednim. Pojazdy ciężarowe, powyżej 16 ton również notują bardzo duże wzrosty, 50% przy tym wolumenie jest wynikiem szczególnie pozytywnym.

Z kolei Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, zauważa, że sierpień, choć odnotowuje wzrosty, okazał się być nieco słabszym miesiącem niż poprzednie miesiące tego roku.

– Biorąc bowiem pod uwagę rejestracje samochodów osobowych od stycznia do sierpnia widać, że dynamika wzrostu nieco spada. Rośnie sprzedaż do firm, co jest bardzo dobrym sygnałem. Zapewne też już nikogo nie dziwi, że bardzo dynamicznie rosną rejestracje samochodów innych niż czysto spalinowe, bo stanowią już one ponad 40 procent rynku. W okresie wakacyjnym wyhamowały nieco prace nad nowymi regulacjami, zarówno w Polsce jak i w Europie. Jednak jesienią, oprócz gorącego okresu wyborczego w naszym kraju, możemy się spodziewać nasilenia prac legislacyjnych w Brukseli nad nowymi dyrektywami i rozporządzeniami dotyczących branży motoryzacyjnej. Pozostaje mieć nadzieję, że polityka nie przełoży się na wyniki sprzedaży i te będą lepsze niż zeszłoroczne – podkreśla szef PZPM.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane