PKP Cargo planuje wozić żywność do Chin

PKP Cargo

Spółka PKP Cargo Connect, odpowiedzialna w grupie PKP Cargo za operacje poza naszym krajem, uzyskała możliwość transportu żywności koleją z Polski do Chin tranzytem przez Rosję. Przewozy będą tak organizowane, aby zachować rosyjskie restrykcje dotyczące embarga na import żywności z UE.

PKP Cargo zamierza przewozić towary koleją do miasta Xi’an w środkowych Chinach. Przewidywany czas dostawy to 14 dni.

Firmie udało się rozwiązać problem tranzytu przez Rosję. Moskwa utrzymuje embargo na polską żywność, ale zgodziła się na kontrolowany przewóz do Państwa Środka przez swoje terytorium. Podczas przejazdu pociągu przez Rosję, na kontenery z żywnością będą zakładane plomby rosyjskiego systemu satelitarnego Glonass, które pozwalają tamtejszym organom nadzoru sanitarnego kontrolować tranzyt.

W początkowej fazie projektu, ze względu na brak dostępnych kontenerów chłodni, będzie możliwy transport produktów, które nie wymagają chłodzenia i nie są wrażliwe na zmiany temperatury.

– Przewóz żywności koleją z Polski do Chin przez Białoruś, Rosję i Kazachstan to najszybsza i najbardziej efektywna trasa lądowa i dlatego zależało nam na tym, aby Grupa PKP Cargo uruchomiła to połączenie – podkreśla Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo. – Polscy eksporterzy będą mogli szybko i w dużych ilościach dostarczać żywność na chłonny rynek chiński, gdzie nasze produkty spożywcze cieszą się renomą ze względu na ich wysoką jakość – dodaje Warsewicz.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane