Częstochowa Towarowa przejdzie modernizację

Stacja Częstochowa Towarowa widziana z góry
Andrzej Wróbel, PKP PLK

Na stacji Częstochowa Towarowa rozpoczną się prace modernizacyjne. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z wykonawcą na realizację robót o wartości 64,5 mln zł. Po zakończeniu inwestycji, w tym wymianie torów, więcej towarów przejedzie przez Częstochowę w kierunku Kielc, Krakowa, Łodzi, Warszawy czy portów morskich.

Wykonawcą prac jest konsorcjum firm PORR i Trakcja System. Wartość inwestycji to 64,5 mln zł netto. Zadanie jest realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Zakończenie prac przewidziano na I kwartał 2026 r.

Dzięki inwestycji PKP PLK stacja Częstochowa Towarowa zostanie wyposażona w nowoczesną nastawnię, z której dyżurni ruchu za pomocą komputerowych urządzeń będą czuwać nad bezpiecznym przejazdem pociągów. Rozjazdy będą sterowane przez kliknięcie myszką. Przejazdy pociągów wyświetlą się na monitorach, a urządzenia zamontowane w torach odnotują liczbę przejeżdżających wagonów. Nowoczesny obiekt zastąpi obecne dwie nastawnie wyposażone w stare urządzenia przekaźnikowe z lat 60. Pozwoli to na bezpieczne i sprawne prowadzenie ruchu kolejowego.

Przez stację Częstochowa Towarowa codziennie kursuje ok. 50 pociągów z ładunkami w kierunku Kielc, Krakowa, Łodzi, Warszawy i portów morskich. Dzięki wymianie urządzeń sterowania ruchem kolejowym, sieci trakcyjnej i rozjazdów oraz naprawie toru możliwy będzie przejazd większej ilości towarów.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane