GDDKiA: magazyny soli są wypełnione na 75 procent

GDDKiA

W tym roku może na rynku zabraknąć soli drogowej, ponieważ wstrzymane są jej dostawy z Białorusi i Ukrainy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia jednak, że drogi będące pod jej nadzorem nie będą oblodzone: magazyny soli GDDKiA są już w dużej mierze wypełnione.

– W obliczu pojawiających się informacji o niedoborach soli i potencjalnie alarmującej sytuacji z tym związanej, informujemy, że na chwilę obecną zapełniliśmy solą drogową ok. 75 proc. naszej całkowitej pojemności magazynowej. To stanowi ponad 100 proc. zużycia soli w porównaniu do poprzedniego sezonu zimowego 2021/2022, a także średniego jej zużycia na sezon w ostatnim dziesięcioleciu! – twierdzi GDDKiA w komunikacie.

W sezonie 2021/2022 na drogach zarządzanych przez GDDKiA zużyto 345 887,47 ton soli. To wynik nieznacznie większy niż średnia z lat 2012-2021, która wynosi 343 032 ton soli na sezon zimowy. Zarządca dróg przekonuje, że obecnie w magazynach na sezon 2022/2023 ma zabezpieczone 392 424,94 ton soli.

– W ramach aktualnie trwających postępowań przetargowych środki do usuwania śliskości zimowej będą nadal sukcesywnie uzupełniane w celu należytego zabezpieczenia, zbliżającego się sezonu zimowego – twierdzi GDDKiA. – Na podstawie prowadzonych postępowań przetargowych kupujemy sól od polskich firm, tj. Kopalni Soli Kłodawa oraz KGHM Metraco. W części województw sól kupowana jest samodzielnie przez wykonawców zimowego utrzymania, którzy pozyskują sól również z innych źródeł – dodaje Dyrekcja.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane