Utrudnienia na kolei po awarii systemów zarządzania

Grzegorz Szczudło

Nad ranem 17 marca doszło do poważnej awarii w 19 Lokalnych Centrach Sterowania na polskiej sieci kolejowej. Utrudniony jest ruch wszystkich pociągów na newralgicznych węzłach, m.in. w okolicy Krakowa, Koluszek i Gdańska. Nie funkcjonuje też strona portalpasażera.pl.

Tekst jest aktualizowany

– W związku z ogólnopolską awarią elektronicznych systemów sterowania ruchem kolejowym od wczesnego rana w PKP Polskich Liniach Kolejowych funkcjonuje sztab, który pracuje nad rozwiązaniem problemów. Na chwilę obecną nie istnieje zagrożenie dla ruchu kolejowego. Sieć kolejowa jest bezpieczna – poinformował na Twitterze minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Kolejarze opanowują sytuację. Problem nie dotyczy wyłącznie Polski i ma charakter globalny. Ruch pociągów będzie wracał do normy. Proszę o śledzenie komunikatów PLK i przewoźników – dodał minister.

Systemy zarządzania ruchem kolejowym nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, dlatego PKP PLK przeszły na ręczne zarządzanie ruchem pociągów. Niektóre składy nie wyjechały dzisiaj w trasy. Pociągi, które wyjechały zgodnie z rozkładem, doznają opóźnień.
Awaria wystąpiła w 19 Lokalnych Centrach Sterowania i dotyczyła urządzeń jednego z producentów systemów sterowania ruchem kolejowym. Według PLK producent ten wyposażył w sumie 33 LCS w całym kraju. Trwają próby usunięcia awarii.

Od rana nie działa także serwis portalpasazera.pl, który informuje m.in. o utrudnieniach w ruchu pociągów.

Zachodzi podejrzenie, że do awarii przyczyniły się atak cybernetyczny, ale nie zostało to jeszcze kategorycznie stwierdzone. Międzynarodowe instytucje zajmujące się bezpieczeństwem komputerowym od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę ostrzegają przed możliwymi atakami na infrastrukturę oraz na przedsiębiorstwa TSL.

Aktualizacja 10.50
Według ministra infrastruktury awaria dotyczyła systemów dostarczonych przez Bombardiera (aktualnie: Alstom) i wystąpiła także w Indiach i w Singapurze.

Aktualizacja 11.10
Wznawiana jest praca lokalnych centrów sterowania: Działdowo, Ciechanów, Gdynia i Tczew. Przywracany jest też ruch pociągów.

Aktualizacja 12.25
Alstom (dawniej: Bombardier) poinformował, że awaria była spowodowana “pomyłką” a nie cyberatakiem.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane