Pomorskie: Trakcja PRKiI nie dokończy rozbudowy DW 224

Trakcja PRKiI

Problemy branży budowlanej odbijają się na rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 224 na odcinku Godziszewo – węzeł autostrady A1 Stanisławie. Lider konsorcjum wykonawców – Trakcja PRKiI poinformował, że zawarł z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Gdańsku przedsądową ugodę z w sprawie rozwiązania umowy na realizację tej inwestycji.

Wykonawcą kluczowej dla powiatu tczewskiego inwestycji było konsorcjum: Trakcja PRKiI i Przedsiębiorstwo Eksploatacji Ulic i Mostów. Wartość zawartej z ZDW umowy na roboty budowlane w systemie „zaprojektuj i wybuduj” wynosiła ok. 25 mln zł. Prace rozpoczęły się w wiosną 2017 r., a zakończyć miały się w rok temu. Inwestycja do dziś nie jest wykonana – przez problemy budowlańców.

Trakca PRKiI poinformowała dziś, że zawarła z zarządcą drogi ugodę przedsądową. Według spółki, jest to dobre rozwiązanie w trudnej obecnie sytuacji na rynku budowlanym.

– Ustalenia przewidują rozliczenie dotychczas wykonanych zadań i przygotowanie kolejnego etapu inwestycji. Dalsza realizacja umowy na warunkach cenowych sprzed 2017 roku przyniosłaby straty Zamawiającemu i Wykonawcy oraz wzajemną eskalację roszczeń. Obecne rozwiązania prawne nie dają Zamawiającym możliwości pełnej  i szybkiej waloryzacji kosztów. Przeprowadzony proces rozmów i negocjacji jest modelowym i wzorcowym przykładem współpracy o chęci partnerskiego rozwiązania problemu – twierdzi Marcin Lewandowski prezes Trakcji PRKiI.

Strony porozumiały się co do odstąpienia od wzajemnych roszczeń, ponadto w ramach ustalonego ugodą wynagrodzenia Trakcja PRKiI wykona m.in. drobne roboty wykończeniowe i projektowe niezbędne do uzyskania decyzji ZRID. Takie rozwiązanie daje możliwość szybkiego ogłoszenia nowego przetargu i wyłonienia nowego wykonawcy oraz eliminuje potencjalne straty po stronie Trakcji PRKi.

Spółka Trakcja PRKiI ma również problemy z dokończeniem innej inwestycji w województwie pomorskim. Chodzi o drogą wojewódzką nr 211, o czym co pewien czas przypominają lokalne media.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane