Port Kaliningrad rozpoczął eksploatację Tukana 2000

Port Kaliningrad

Pod koniec czerwca w Kaliningradzkim Morskim Porcie Handlowym odbyła się uroczysta prezentacja nowego dźwigu Tukan 2000. Żuraw portowy o wysięgu 40 m może obsługiwać największe statki na świecie. Inwestycja poprawi efektywność pracy całego portu.

Żuraw przewyższający możliwościami dotychczasowe dźwigi eksploatowane w Kaliningradzie, został zainstalowany w ramach programu modernizacji wyposażenia technicznego portu. Tukan 2000 może przenosić ładunki o wadze 50 ton przy maksymalnym wysięgu (40 m). Maksymalny udźwig Tukana to 95 ton. Wraz z dźwigiem zamontowano szereg urządzeń wspomagających jego pracę i konserwację.

Aby praca operatora żurawia była szybka, precyzyjna i bezpieczna, w kabinie sterowniczej zamontowane są ekrany wyświetlające obraz z kamer zewnętrznych. Przeładunki będą też wspomagane przez komputer.

– Wprowadzenie żurawia do eksploatacji w kompleksie portowym przyczyni się do wzrostu wolumenu przeładowywanych towarów. Poprawi się też jakość i wydajność pracy całego przedsiębiorstwa portowego – powiedział Anton Alihanow, guberantor Obwodu Kaliningradzkiego.

W planach są dalsze działania modernizacyjne ukierunkowana na odtworzenie potencjału technicznego portu oraz zakup nowego wyposażenia. Celem inwestycji jest wykorzystanie przez Kaliningrad możliwości rozwoju gospodarki morskiej.

Fot. Port Kaliningrad

W 2020 r. Kaliningradzki Port Morski będzie obchodził 75-lecie istnienia.

Dostawcą żurawia dla Kaliningradu była niemiecka firma Kirow Ardelt, potentat w dziedzinie ciężkiego sprzętu dla budownictwa, przemysłu, portów oraz stoczni. Dźwigi tej firmy są wykorzystywane m.in. w szczecińskim porcie.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane