Świnoujście zbiera pomysły na rekompensaty za terminal

Pixabay

Rząd planuje budowę terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Po przyjęciu przez Sejm specustawy portowej samorząd nie będzie miał wpływu na inwestycję, ale może domagać się rekompensaty za wybudowaniu obiektu logistycznego. Prezydent miasta liczy na zdanie mieszkańców w tej sprawie.

Prezydent Świnoujścia, Janusz Żmurkiewicz informuje w otwartym liście, że tzw. specustawa portowa sprawiła, że mieszkańcy nie będą już mieli wpływu na to, czy port kontenerowy powstanie, czy też nie.

– Ale to nie oznacza, że jesteśmy na zupełnie przegranej pozycji. Teraz musimy zawalczyć o to, co – jeśli taki port powstanie – możemy w zamian dostać. I dlatego zwracam się do Państwa o nadsyłanie swoich propozycji, oczekiwań, których spełnienie przez inwestora mogłoby zrekompensować powstanie portu kontenerowego – apeluje Żmurkiewicz.

Specustawa, czyli Ustawa o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych, została przyjęta głównie dla budowy Portu Centralnego w Gdańsku, Portu Zewnętrznego w Gdyni i terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Wprowadza ułatwienia proceduralne dla inwestorów budujących porty zewnętrzne w ramach rozbudowy portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej.

– Teraz musimy walczyć o rekompensaty dla miasta i nas – jego mieszkańców. I dlatego zwracam się do Państwa o nadsyłanie swoich wniosków,  propozycji tego, co w zamian za port kontenerowy, miałoby powstać w Świnoujściu i służyć nam mieszkańcom – dodaje prezydent.

Janusz Żmuriewicz czeka na propozycje do końca września. Można je przesyłać pocztą elektroniczną na adres: bok@um.swinoujscie.pl lub składać w urzędzie. Propozycje zostaną wykorzystane w rozmowach z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, które rozpoczną się w październiku.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane