Terminal LNG w Świnoujściu zyska trzeci zbiornik gazu

terminal-lng
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

Spółka Polskie LNG – Grupa Kapitałowa GAZ-SYSTEM otrzymała od wojewody zachodniopomorskiego decyzję o pozwoleniu na budowę trzeciego zbiornika skroplonego gazu ziemnego o pojemności 180 tys. msześc. Rrozbudowa terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego prowadzona jest w kooperacji z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Obecnie na terminalu są dwa zbiorniki. Każdy z nich ma pojemność po 160 tys. msześc. Nowy zbiornik będzie o 20 tys. msześc. większy. W sumie trzy zbiorniki pomieszczą ok. pół miliona metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Program rozbudowy terminalu składa się z dwóch etapów: montaż dwóch dodatkowych regazyfikatorów (SCV) oraz budowa trzeciego zbiornika gazu skroplonego i drugiego nabrzeża dla statków.

Pierwszy etap rozbudowy jest obecnie w fazie budowlanej. Na terminal dostarczane są kluczowe urządzenia związane z rozbudową i trwają prace montażowe, które powinny zakończyć się w grudniu br.

Drugi etap programu rozbudowy terminalu poza budową trzeciego zbiornika obejmuje także wykonanie drugiego nabrzeża dla statków, czyli wybudowanie części hydrotechnicznej stanowiska statkowego, infrastruktury hydrotechnicznej pod estakadę przesyłową oraz kompletnej infrastruktury cumowniczej. To zadanie realizować będzie ZMPSiŚ.

Budowa trzeciego zbiornika i nowego nabrzeża do załadunku, rozładunku i przeładunku LNG oraz bunkrowania statków pozwoli zwiększyć elastyczność pracy świnoujskiej instalacji do ok. 8,3 mld msześc. rocznie oraz umożliwi uruchomienie nowych usług, na które jest coraz większy popyt na dynamicznie rozwijającym się rynku LNG.

Rozbudowa objęta jest dofinansowaniem z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, PRIORYTET: VII, DZIAŁANIE: 7.1 w ramach projektu pod nazwą: „Rozszerzenie funkcjonalności terminalu LNG w Świnoujściu”.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane