Torpol dokończy modernizację odcinka Leszno – woj. dolnośląskie

stacja Rawicz
PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na kontynuację modernizacji linii Poznań – Wrocław, na odcinku Leszno – granica województwa dolnośląskiego. Prace w czerwcu rozpocznie Torpol. Umowa ma wartość 462 mln zł, a prace planowane są do grudnia 2020 r. Inwestycja wstrzymana jest od jesieni 2018 r., kiedy z wykonania umowy zrezygnowało włoskie Astaldi.

– Zamykamy problem niesolidnego włoskiego wykonawcy. PKP Polskie Linie Kolejowe zrobiły to już na linii Lublin – Warszawa, a teraz nowy wykonawca przejmie prace na trasie między Lesznem a województwem dolnośląskim. Będzie dobre połączenie w regionach, między województwami i dla połączeń międzynarodowych – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Wykonawca wymieni ok. 40 km torów wraz z siecią trakcyjną. Dokończona będzie przebudowa peronów i przejścia podziemnego na stacji w Rawiczu i Bojanowie. W zakresie prac są nowe przystanki w Kaczkowie i Rydzynie. Budowa wiaduktu drogowego w Bojanowie i przejścia pieszo-rowerowego w Lesznie ułatwią komunikację i zwiększą poziom bezpieczeństwa na styku toru i drogi. Podobny efekt przyniesie budowa nowych wiaduktów na ul. Piłsudskiego i Świętojańskiej w Rawiczu.

– Wykorzystaliśmy okres zimowy, by jak najszybciej, zgodnie z obowiązującym prawem, kontynuować inwestycje na odcinku linii między Poznaniem a Wrocławiem. Nowy wykonawca ruszy z pracami w czerwcu. Inwestycja istotnie poprawi komunikacje w regionie i na trasie ważnej dla połączeń krajowych i międzynarodowych – mówi Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

Między stolicami Wielkopolski i Dolnego Śląska wykonano już prace na odcinku dolnośląskim oraz Poznań – Czempiń. Ich efektem są m.in. konkurencyjne dla ruchu drogowego przejazdy między Wrocławiem a Obornikami Śląskimi, Żmigrodem i Lesznem.

Pozostały do wykonania zakres to odcinek granica województwa dolnośląskiego – Czempiń. Na odcinku Czempiń – Leszno prace prowadzi Torpol S.A. Podpisana dziś umowa rozwiąże problemy z realizacją prac na odcinku Leszno granica woj. dolnośląskiego. Modernizacja linii E59 z Poznania do Wrocławia skróci czasu przejazdu między Czempiniem a Rawiczem o ok. 20 minut. Pociągi pasażerskie pojadą nią z prędkością do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu: „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Wrocław – Poznań, etap IV, odcinek granica województwa dolnośląskiego – Czempiń” jest warta ponad 1,5 mld zł. Z tej kwoty ok. 1,2 mld zł stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).

Zakończenie wszystkich prac planowane jest do końca 2020 r.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane