Torpol osiągnął w 2021 roku rekordowy zysk

Torpol czeka na przetargi
Torpol

Według wstępnych wyników finansowych Grupa TORPOL, jeden z podmiotów na rynku budowy i modernizacji infrastruktury kolejowej, osiągnęła w 2021 roku historycznie rekordowe zyski. Skonsolidowany zysk brutto ze sprzedaży wyniósł ok. 145,5 mln zł (+46 proc. r/r), a zysk netto ok. 77,1 mln zł (+59 proc. r/r). Firma aktualnie czeka na zapowiedziane przetargi wartości 11 mld zł.

Portfel zamówień Grupy na koniec 2021 roku oraz uwzględniając nowo pozyskany projekt budowy nowego dworca kolejowego w Olsztynie, wynosi prawie 1,2 mld zł netto. Jego średnia rentowność na sprzedaży brutto za ostatnie 12 miesięcy wynosi prawie 13 proc. – Grupa jest w bardzo dobrej sytuacji finansowej i płynnościowej, co odzwierciedla rekordowa pozycja gotówkowa – ok. 0,43 mld zł na koniec ubiegłego roku – informuje Torpol w komunikacie.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników 2021 roku, które udało się osiągnąć w trudnym otoczeniu rynkowym, dzięki konsekwentnej i pełnej zaangażowania pracy wszystkich naszych pracowników. Na rekordowe zyski wpływ miała realizacja projektów ze średnią rentownością na sprzedaży brutto powyżej pierwotnie planowanych budżetów, m.in. ze względu na brak materializacji istotnych ryzyk, które założyliśmy w pierwotnych wycenach oraz wysoki profesjonalizm i kompetencje naszej kadry. Grupa Torpol nie odczuła w istotny sposób trudności związanych z pandemią, co pozwoliło na zachowanie ciągłości operacyjnej na wszystkich kontraktach, wysokiej jakości realizacji prac budowlanych na wszystkich prowadzonych projektach – tłumaczy Grzegorz Grabowski, prezes spółki TORPOL.

Prezes spółki dodaje, że zachowana została także ciągłość i terminowość dostaw większości materiałów i surowców. – Płynna realizacja kontraktów, brak istotnych zakłóceń oraz opóźnień pozwoliła na wypracowanie Grupie, na koniec 2021 r. rekordowego poziomu gotówki w wysokości 0,43 mld zł – mówi Grabowski.

Brak nowych istotnych zleceń w portfelu Grupy oraz niższe o 19% r/r skonsolidowane przychody ze sprzedaży w 2021 r., to z kolei efekt przede wszystkim braku projektów na rynku z nowej perspektywy 2021-2027, z których część miała być ogłoszona w II połowie 2021 r.

Grupa jest nadal aktywna jeśli chodzi o ofertowanie, jednak aktualnie w większości pojawiające się postępowania nie dotyczą dużych czy nawet średnich projektów infrastrukturalnych. – Dlatego bardzo nas cieszą ostatnio ogłoszone duże projekty modernizacyjne o wartości ok. 11 mld zł. Tak jak wielokrotnie podkreślałem – jesteśmy dzisiaj bardzo dobrze przygotowani przed względem kadrowym, sprzętowym, technicznym i finansowym do realizacji tych trudnych, wielobranżowych, wymagających kompetentnej, sprawdzonej kadry oraz specjalistycznych maszyn – nowych projektów. Czekamy na ogłoszenie kolejnych postępowań, które są potrzebne nie tylko Torpolowi, ale też całemu rynkowi – informuje Grzegorz Grabowski.

TORPOL według wstępnych wyników finansowych osiągnął przychody netto ze sprzedaży na poziomie prawie 1,03 mld zł (-22% r/r). Wygenerowany zysk ze sprzedaży brutto wyniósł 138 mln zł (+48% r/r), a zysk netto 75,6 mln zł (+61% r/r).

Spółka planuje publikację raportu rocznego 11 marca 2022 r.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane