W Gdyni powstanie terminal do obsługi farm wiatrowych

ZMPG

Zarząd Morskiego Portu Gdynia zmodyfikował plany rozwojowe w związku z pojawieniem się potrzeby przeładunku nowej grupy ładunkowej – elementów morskich farm wiatrowych. Właśnie ogłoszono przetarg na dzierżawę terenów pod nowy terminal przeładunkowy. Obiekt obsłuży nie tylko części „wiatraków”, ale także kontenery.

ZMPG ogłosił przetarg na dzierżawę terenów o powierzchni 660 tys. mkw, powiększając teren obecnie zajmowany przez BCT o prawie 1/3, na terminal przeładunkowy kontenerów oraz elementów morskich farm wiatrowych. Terminal ma być elementem tymczasowego portu instalacyjnego, zapisanego w uchwale Rady Ministrów na wniosek Ministra Infrastruktury. Budowa farm wiatrowych na Bałtyku jest elementem strategii energetycznej kraju.

Postępowanie na wybór operatora terminalu kontenerowego i instalacyjnego – zostanie przeprowadzone w trybie przetargu ograniczonego. Oferty od potencjalnych dzierżawców będą oceniane pod kątem m.in. oszacowanych przychodów, liczby przeładowanych kontenerów oraz oceny koncepcji przeładunku elementów morskich farm wiatrowych. Oferenci zobligowani będą do kontaktu z właścicielami polskich koncesji morskich farm wiatrowych na Bałtyku aby ustalić warunki niezbędne do przedstawienia ofert zagospodarowania terenu.

Umowa na dzierżawę terenu będzie obowiązywać od 1 czerwca 2023 r. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu wraz z ofertą wstępną, upływa dnia 15 września.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane