Rosną szanse przejęcia DB Schenker przez arabski kapitał

Ciężarówka w porcie.
Deutsche Bahn AG / Volker Emersleben

W 2023 roku koleje niemieckie Deutsche Bahn oficjalnie ogłosiły sprzedaż swojej spółki logistycznej DB Schenker. Potencjalnymi inwestorami dla przedsiębiorstwa wydają się jego europejscy konkurenci. Według mediów, niemieckie władze aktualnie rozważają sprzedaż spółki bliskowschodniemu podmiotowi.

Wartość DB Schenker szacowana jest na 20 mld euro (86 mld zł). Niemiecki rząd i kontrolowane przez niego koleje, rozważają sprzedaż podmiotu zarówno inwestorowi kapitałowemu, jak i branżowemu. Na potencjalnej liście zainteresowanych transakcją przedsiębiorstw znalazło się podobno 20 pozycji. Należą do nich: duńscy potentaci DSV i Maersk, szwajcarskie Kuehne+Nagel oraz MSC, a także niemiecka grupa DHL.

Na liście są także inwestorzy z Bliskiego Wschodu, w tym fundusze private equity, m.in. fundusz inwestycyjny ADQ z Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W portfolio ADQ są takie logistyczne spółki jak Etihad, Etihad Rail, Abu Dhabi Airports i AD Ports Group.

Kolejnymi potencjalnymi inwestorami dla DB Schenker są DP World ze ZEA oraz saudyjska linia żeglugowa Bahri. Przedsiębiorstwa te od dawna rozwijają się poprzez fuzje i przejęcia.

Niemieckie media donoszą (m.in. gazeta “Handelsblatt”), że początkowo arabscy inwestorzy nie byli brani pod uwagę, jako partnerzy do negocjacji dla Deutsche Bahn. Chodziło o kwestie polityczne oraz związane z bezpieczeństwem. Według serwisu theloadstar.com, pojawiły się jednak obawy, że branżowi inwestorzy z Europy mogliby zlikwidować część miejsc pracy w DB Schenker. Dlatego coraz bardziej rosną szanse inwestorów z Bliskiego Wschodu na dokonanie akwizycji. Atutem arabskich podmiotów są też posiadane przez nie duże środki finansowe, a DB zależy na osiągnięciu jak najwyższej wartości transakcji. Kolejarze potrzebują bowiem funduszy na modernizację infrastruktury oraz taboru.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane