Do Gdańska przypłynęła pogłębiarka Willem van Rubroeck

Jan De Nul, Faebook

26 kwietnia, po 23 dniach podróży z Chorwacji, dotarł do Polski półzanurzalny statek Hua Yang Long, transportujący nowoczesną pogłębiarkę morską Willem van Rubroeck. Jednostka była przez prawie trzy lata montowana w stoczni Uljanik. Po zamknięciu zakładu zapadła decyzja o dokończeniu budowy w Gdańsku.

Statek Willem van Rubroeck jest budowany dla przedsiębiorstwa Jan De Nul z Luksemburga, które specjalizuje się w pracach z zakresu inżynierii morskiej. Flota tej firmy składa się m.in. ze specjalistycznych pogłębiarek. Nowa, samobieżna pogłębiarka będzie największą tego typu jednostką przedsiębiorstwa.

Na początku kwietnia Jan De Nul poinformował o rozpoczęciu nietypowego rejsu jego niedokończonego statku w mediach społecznościowych. Do przetransportowania pogłębiarki wynajęto od chińskiego armatora Guangzhou Salvage półzanurzalną jednostkę Hua Yang Long.

Chiński kolos o nośności (DWT) 52,5 tys. wyruszył do Polski zaraz po załadowaniu pogłębiarki. Jednostka przypłynęła do Gdańska 26 kwietnia.

Według niepotwierdzonych informacji statek Willem van Rubroeck zostanie ukończony w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Prace powinny zakończyć się za rok.

Budowa statku – pogłębiarki rozpoczęła się w chorwackiej stoczni Uljanik w 2017 r. Prace przebiegały z trudnościami, ponieważ zakład przeżywał problemy finansowe. Stocznia ostatecznie zbankrutowała.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane