Rok 2025 przyniósł rekordowe wyniki polskiego intermodalu, wieńcząc go wynikiem 28,4 mln przewiezionych ton. Chociaż przewozy intermodalne wykonuje 39 podmiotów, połowa rynku należy do trzech liderów: PKP Cargo (z udziałem 19,67% według przewiezionej masy), PCC Intermodal (lider pracy przewozowej z 21,31% udziału w rynku) oraz DB Cargo Polska (ze stabilnym udziałem 11,61% wg masy).
Dynamiczny finisz sektora
Rynek kolejowych przewozów intermodalnych w Polsce przeszedł w 2025 roku drogę od ostrożnej stabilizacji po spektakularny finisz, który na stałe zapisze się w statystykach Urzędu Transportu Kolejowego. Po dwóch trudnych latach, naznaczonych geopolityczną niepewnością, sektor ten nie tylko odzyskał wigor, ale w czwartym kwartale osiągnął wyniki operacyjne i wolumenowe, jakich nie notowano nigdy wcześniej. Cały rok zamknął się imponującą masą 28,38 mln ton ładunków oraz pracą przewozową na poziomie 9,61 mld tonokilometrów, co oznacza wzrosty przekraczające 2,5% rok do roku.
Sercem tej pozytywnej zmiany była druga połowa roku. O ile pierwsze dwa kwartały cechowała wyrównana, spokojna aktywność, o tyle ostatnie trzy miesiące przyniosły prawdziwą eksplozję przewozów. W samym tylko czwartym kwartale masa ładunków przekroczyła 7,8 mln ton, a praca przewozowa zbliżyła się do granicy 2,7 mld tonokilometrów. Ten „intermodalny sprint” pozwolił nie tylko na poprawę statystyk ogólnokrajowych, ale stał się areną przegrupowania na szczycie listy największych przewoźników.
Powrót PKP Cargo na pozycję lidera masy
Największe emocje wzbudził powrót spółki PKP Cargo na pozycję lidera w kategorii masy towarów. Z wynikiem 19,67% udziału w rynku, narodowy przewoźnik rzutem na taśmę wyprzedził swojego największego konkurenta – PCC Intermodal. To właśnie rekordowy czwarty kwartał okazał się dla PKP Cargo kluczowy, pozwalając spółce zrównoważyć wcześniejsze wahania i odzyskać prestiżowy tytuł największego przewoźnika pod względem tonażu. Statystyki pokazują, że model biznesowy PKP Cargo opiera się na dużej skali i uniwersalności, ponieważ ich udziały w masie i pracy przewozowej są niemal identyczne, co świadczy o zrównoważonym portfelu tras krótko- i długodystansowych.
PCC Intermodal liderem pracy przewozowej
Zupełnie inną charakterystykę prezentuje spółka PCC Intermodal, która choć zajęła drugie miejsce w kategorii masy (19,13%), pozostaje bezsprzecznym liderem w ujęciu pracy przewozowej z wynikiem 21,31%. Ta dysproporcja nie jest dziełem przypadku, lecz dowodem na dominację spółki w obsłudze najdłuższych korytarzy transportowych łączących polskie porty w Gdańsku i Gdyni z terminalami lądowymi w Kutnie, Gliwicach czy Brzegu Dolnym. PCC Intermodal wyrasta na „maratończyka” polskich torów, który generuje największy wysiłek transportowy, realizując przewozy dalekobieżne o strategicznym znaczeniu dla krajowego handlu.
Stabilną trzecią pozycję utrzymał przewoźnik DB Cargo Polska, posiadający udziały w rynku na poziomie 11,61% wg przewiezionej masy i 13,26% według wykonanej pracy przewozowej. Podobnie jak w przypadku PCC, wyższy udział w pracy przewozowej wskazuje na silne zaangażowanie tego przewoźnika w transporty długodystansowe i tranzytowe. „Wielka Trójka” kontroluje łącznie ponad połowę rynku, co wskazuje na silną koncentrację sektora, choć Urząd Transportu Kolejowego zwraca uwagę na rosnącą aktywność mniejszych, wyspecjalizowanych graczy.
Specyfika obsługi przejść granicznych
Interesującym przykładem mniejszego przewoźnika jest przypadek Eurasian Railway Carrier, który choć posiada znaczący, 4,6-procentowy udział w masie, w pracy przewozowej generuje zaledwie 0,11%. Liczby te obnażają specyfikę obsługi tzw. „Bramy do Europy”, czyli rejonu Małaszewicz. Przewoźnik ten specjalizuje się w obsłudze dużych wolumenów towarów na ekstremalnie krótkich odcinkach przygranicznych. Z kolei firmy takie jak Alza Cargo czy LTG Cargo Polska wyrastają na nową siłę, która sukcesywnie buduje swoją pozycję na długich trasach międzynarodowych, co widać po ich wysokich udziałach w pracy przewozowej.
Wyzwania strukturalne i bariery wzrostu
Mimo optymistycznych wyników, rok 2025 uwypuklił również strukturalne wyzwania. Polska kolej wciąż pozostaje „zagłębiem kontenerów”, które stanowią ponad 90% rynku jednostek intermodalnych. Największym niewykorzystanym potencjałem pozostaje technologia huckepack, czyli przewóz naczep samochodowych, których udział to zaledwie 5,2%.
Choć porty morskie zanotowały rekordowy, 18-procentowy wzrost przeładunków kontenerów, kolej wciąż musi walczyć o większy udział w ich obsłudze z transportem drogowym. Rok 2025 w statystykach UTK udowodnił, że potencjał jest ogromny, a polscy przewoźnicy potrafią go wykorzystać, jeśli tylko sprzyja im operacyjna stabilność i rosnący popyt na zrównoważony transport.
| Miejsce | Przewoźnik | Udział wg masy (%) | Udział wg pracy (%) |
|---|---|---|---|
| 1. | PKP CARGO | 19,67 | 19,48 |
| 2. | PCC Intermodal | 19,13 | 21,31 |
| 3. | DB Cargo Polska | 11,61 | 13,26 |
| 4. | Metrans Rail | 5,98 | 5,39 |
| 5. | LTE Polska | 5,63 | 3,83 |
| 6. | Eurasian Railway Carrier | 4,60 | 0,11 |
| 7. | Alza Cargo | 3,99 | 4,74 |
| 8. | Captrain Polska | 3,41 | 2,79 |
| 9. | LTG Cargo Polska | 3,31 | 4,38 |
| 10. | PKP LHS | 3,28 | 1,20 |
| 11. | Laude Smart Intermodal | 2,93 | 3,38 |
| 12. | Ecco Rail | 2,07 | 3,62 |
| 13. | Eurotrans | 1,71 | 0,04 |
| 14. | CTL Logistics | 1,54 | 2,80 |
| 15. | HSL Polska | 1,23 | 0,11 |
| 16. | Silva LS | 1,22 | 1,68 |
| 17. | Rail Cargo Carrier-Poland | 1,15 | 1,47 |
| 18. | Service and Logistics Group | 0,99 | 1,45 |
| 19. | Zakłady Inżynierii Kolejowej | 0,81 | 1,87 |
| 20. | Pol – Miedź - Trans | 0,80 | 1,12 |
| 21. | Bahnoperator Polska | 0,72 | 0,77 |
| 22. | Rail STM | 0,72 | 0,80 |
| 23. | ORLEN Kolej | 0,70 | 0,71 |
| 24. | Freightliner PL | 0,69 | 1,09 |
| 25. | CER Poland | 0,60 | 0,39 |
| 26. | Ost-West Logistics Poland | 0,34 | 0,80 |
| 27. | LokoTrain Polska | 0,24 | 0,26 |
| 28. | ZPMW "Pol Carbon" | 0,24 | 0,51 |
| 29. | Lubelski Węgiel Bogdanka | 0,21 | 0,08 |
| 30. | CD Cargo Poland | 0,14 | 0,23 |
| 31. | Rail Polska | 0,12 | 0,08 |
| 32. | EP Cargo Polska | 0,10 | 0,07 |
| 33. | FDM Rail | 0,09 | 0,17 |
| 34. | Kolej Bałtycka S.A | 0,03 | 0,01 |
| 35. | TRANSCHEM | 0,005 | 0,01 |
| 36. | Cedrob | 0,003 | 0,0003 |
| 37. | Karpiel Sp z o.o. | 0,002 | 0,001 |
| 38. | Barter | 0,001 | 0,0001 |
| 39. | Cargoway Sp. Z. o.o. | 0,00 | 0,01 |

