Kanadyjska firma Brookfield Infrastructure Partners oraz singapurski fundusz GIC przejmą za 8,4 mld dolarów amerykański holding kolejowy Genesee & Wyoming. Holding jest właścicielem 120 branżowych przedsiębiorstw – w większości operujących w USA, ale też na innych kontynentach. Od 2015 r. należy do niego brytyjski Freightliner oraz polski Freightliner PL.
Nowi inwestorzy zapłacą za 2/3 akcji notowanej na giełdzie w Nowym Jorku spółki Genesee & Wyoming w sumie 8,4 mld dolarów. Uzgodniona cena jest o 40 proc. wyższa od ceny z marca, kiedy pojawiły się doniesienia o możliwym przejęciu koncernu. W stosunku do wartości akcji holdingu z roku 1996, kiedy Genesee & Wyoming wchodził na nowojorski parkiet, obecna cena jest wyższa aż o 5000 proc. Przejęcie kolejowej grupy powinno się zakończyć w końcu tego roku. Zgodę na transakcję muszę wydać urzędy antymonopolowe.
Historia Genesee & Wyoming sięga końca XIX wieku. Kolejowy przewoźnik towarowy rozwijał się przez akwizycje, przejmując amerykańskie małe i średnie firmy będące zarządcami lokalnych linii oraz ich operatorami. Chodzi przedsiębiorstwa short-line railroads – przewoźników operujących na krótkich trasach prowadzących np. między kopalniami a zakładami przemysłowymi (linie kolejowe klasy III).
W Europie Genesee & Wyoming posiada aktywa w Grupie transportowo-logistycznej Freightliner, którą Amerykanie przejęli w roku 2015 od funduszu Arcapita za ok. 490 mln funtów. W Wielkiej Brytanii Freightliner jest drugim, największym towarowym przewoźnikiem kolejowym po DB Cargo UK.
W Polsce funkcjonuje należący do grupy przewoźnik kolejowy Freightliner PL. Według statystyk Urzędu Transportu Kolejowego, udział Freightliner PL w przewozach towarowych w okresie od stycznia do maja tego roku, wyniósł 2,34 proc. pod względem przewiezionej masy, oraz 3 proc. pod względem wykonanej pracy przewozowej.