Kłajpedę i Odessę połączy regularny pociąg kontenerowy

Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznytsia)

Zarządcy kolei na Ukrainie, Białorusi i Litwie zamierzają uruchomić regularny pociąg intermodalny, którym będą transportowane ładunki z Kłajpedy do Odessy. Pod koniec maja podpisano w tej sprawie list intencyjny.

Poza kolejami białoruskimi, ukraińskimi i litewskimi stronami zawartego porozumienia są też trzy przedsiębiorstwa: litewskie Intermodal Container Service i LG Cargo oraz ukraiński Containerships.

Według założeń pociąg kontenerowy będzie kursował dwa razy w tygodniu na trasie Kłajpeda / Draugystė-Port – Kena – Slaviečna – Brovary / Odessa-Port i z powrotem.

Jewgienij Kravtsov, szef kolei ukraińskich (UZ) napisał na swoim profilu na Facebooku, że pociągi kontenerowe są najskuteczniejszym sposobem dostarczania towarów. W tym roku UZ uruchomiły już trzy nowe trasy kontenerowe, w tym dwie międzynarodowe.

Nie wiadomo jaka będzie częstotliwość kursowania pociągów łączących porty nad Bałtykiem i Morzem Czarnym. Z informacji kolei białoruskich wynika, że skład będzie uruchamiany przynajmniej dwa razy w tygodniu. Z kolei UZ informują, że pociąg może kursować codziennie.

Nowe połączenie intermodalne nie będzie pierwszym, które zapewni transport ładunków z Kłajpedy na południe Europy. Od kilku lat uruchamiany jest pociąg Viking, którym kontenery docierają z Litwy, przez Białoruś, Ukrainę i Mołdawię do Rumunii, na stamtąd nawet do Turcji.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane