Kontenerowiec Evergreen utknął na Kanale Sueskim

kees torn, Flickr, Wikipedia

Największa handlowa przeprawa na świecie, czyli Kanał Sueski w Egipcie został zablokowany przez zaklinowany w poprzek kanału kontenerowiec  Ever Given przewoźnika Evergreen Marine. Na pokonanie przeprawy czeka w kolejnce ok. 100 statków.

Agencja Bloomberg otrzymała od tajwańskiego przewoźnika Evergreen komentarz, z którego wynika, że statek zboczył z kursu pod wpływem silnego wiatru i uderzył w brzeg kanały. Przewoźnik zaapelował do załogi swojego statku, aby współpracowała z zarządcą Kanału Sueskiego w celu szybkiego odblokowania przeprawy. Statek został wyczarterowany od japońskiej firmy Shoei Kisen Kaisha, która odmówiła agencji udzielenia komentarza.

Pechowy kontenerowiec Ever Given o pojemności 20 124 TEU, transportuje kontenery z Chin do holenderskiego Rotterdamu. W wyprowadzeniu go na właściwy tor pomagają holowniki. Na mapie poniżej widać aktualne położenie jednostki:

Kanał Sueski w Egipcie jest jedną z najważniejszych arterii świata – łączy Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym. Ma 163 km długości i 160-200 m szerokości.

Photo credit: kees torn 

Podobne wiadomości
Komentarze (1)
  1. Ten wypadek oraz kilka wcześniejszych, kiedy na dno poszły setki pudeł z kilku jednostek, czyni zasadnym pytanie: Czy warto projektować coraz większe kontenerowce? Moim zdaniem nie warto. I należy postawić kolejne pytania, np. czy powinniśmy przez poł świata wozić klamoty, które można wyprodukować u siebie? Przecież z Azji nie idzie żadna kosmiczna technika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane