Nadchodzą upały. Na Ukrainie ograniczenia dla ciężarówek

GDDKiA

Pierwszego czerwca Państwowa Agencja Dróg Ukrainy wprowadziła ograniczenia w ruchu pojazdów ciężkich na drogach publicznych, które obowiązują przy temperaturze powietrza powyżej +28° C, w ciągu dnia. Dotyczą one ruchu pojazdów o łącznej wadze przekraczającej 24 t i nacisku na oś 7 ton. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przestrzega polskich kierowców przez nadchodząca falą upałów w naszym kraju.

W związku z ograniczeniami u naszych wschodnich sąsiadów, na drogach są ustawione odpowiednie znaki drogowe oraz panele informacyjne. W celu tymczasowego parkowania wzdłuż dróg przygotowano ponad 800 miejsc parkingowych. Kontrolę za dotrzymanie przez kierowców parametrów wagowych pojazdów ciężarowych będą dokonywać jednostki terytorialne Państwowej Służby Ukrainy do spraw Bezpieczeństwa Transportu i jednostki Narodowej Policji Ukrainy.

GDDKiA informuje, że w związku z nadciągającą falą upałów kierowcy muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Woda i klimatyzacja
Wysokie temperatury męczą i osłabiają, powodując senność za kierownicą, dlatego warto zaopatrzyć się w butelkę wody, aby nawadniać organizm, a podczas podróży robić regularne przerwy. Dodatkiem, który nie zaszkodzi będą okulary przeciwsłoneczne.

Jeżeli pojazd którym podróżujemy jest wyposażony w klimatyzację, zadbajmy o jej odpowiednią konserwację i serwis. Nie przesadzajmy, kilka stopni mniej niż wskazania na termometru na zewnątrz samochodu wystarczą do komfortowego podróżowania.

Sprawdź komunikaty
Przed wyruszeniem w trasę warto też sprawdzić prognozowane warunki pogodowe i komunikaty ostrzegawcze przekazywane przez IMGiW (http://www.imgw.pl/, http://pogodynka.pl/, http://pogodynka.pl/ostrzezenia) oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa https://twitter.com/RCB_RP

Nie tylko warunki pogodowe, samopoczucie kierowcy czy stan techniczny pojazdu są istotne. Niezwykle ważne jest również to jak zachowujemy się na drodze. Przypominamy najważniejsze zasady bezpiecznej jazdy na autostradach i drogach ekspresowych, sprawnym włączaniu się do ruchu, postępowaniu przy awarii pojazdu oraz podpowiemy gdzie zgłosić lub uzyskać informacje o sytuacji na drodze.

Patrz na wyświetlacze
Coraz częściej na autostradach i drogach ekspresowych w Polsce, oprócz tradycyjnego oznakowania, można spotkać tablice z elektronicznymi wyświetlaczami. To znaki o zmiennej treści, na których najczęściej wyświetlany jest numer telefonu informacji drogowej GDDKiA 19 111. Jednak, w zależności od sytuacji na drodze, mogą pojawiać się na nich np. analogiczne informacje, jak tradycyjne znaki zakazu lub informacje o objeździe czy prowadzonych pracach na drodze.

Niestety, jazda na zderzaku to wciąż bardzo często spotykany styl jazdy wśród polskich kierowców. Nawet na autostradach i drogach ekspresowych. Kierowco, w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg, trzymaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu.

Jaki to bezpieczny odstęp?
Zasadę w prosty sposób wyjaśnia tzw. reguła „3 sekund”. Określa ona, jak sama nazwa wskazuje, minimalny odstęp, jaki należy zachować od poprzedzającego pojazdu w sekundach. Można ją zmierzyć wykorzystując dowolny nieruchomy obiekt, np. znak drogowy, przy którym jadący przed nami pojazd się znajduje. Odstęp taki zapewnia bezpieczeństwo i komfort ruchu i zarazem umożliwia zareagowanie w razie gwałtownego i niespodziewanego hamowania pojazdu przed nami. Technika zasad kierowania podkreśla, że zachowanie odstępu zgodnego z regułą „3 sekund” jest najmniejszą z możliwych odległością od pojazdu poprzedzającego. Czytaj więcej.

Korytarz życia
Dwa słowa a jakże ważne są efekty stosowania ich w praktyce. W wielu krajach kierowcy tworzą taki korytarz automatycznie dojeżdżając do zatoru lub nawet skrzyżowania. Na polskich drogach niestety wciąż jest to rzadkość. Co więcej, czasem słyszymy o przypadkach jazdy pod prąd korytarzem życia, by wyjechać z korka. Zmieńmy to.

Czym jest korytarz życia? To po prostu wolna przestrzeń pozostawiona dla pojazdów ratunkowych poruszających się w korku. Pozostawienie wolnej przestrzeni jest szczególnie ważne na drogach ekspresowych i autostradach. Pas awaryjny jest wąski i może być zablokowany przez uszkodzone pojazdy czy resztki opon lub zderzaków. Dlatego potrzebny jest korytarz życia.

Pas awaryjny tylko do awaryjnych sytuacji
Przypominamy, że na drodze szybkiego ruchu, autostradzie lub drodze ekspresowej, zatrzymujemy się wyłącznie na wyznaczonych do tego celu parkingach. Wyjątki od tej zasady to tylko: awaria pojazdu, zatrzymanie przez Policję lub inną służbę do tego uprawnioną, sytuacja awaryjna na drodze (np. wypadek) lub zatrzymanie w miejscu poboru opłat za przejazd autostradą.

Włączaj się bezpiecznie do ruchu
Wciąż zdarza się, że niektórzy użytkownicy autostrad i dróg ekspresowych zapominają o prawidłowych zasadach włączania się do ruchu. Pamiętajmy, należy zachować ostrożność, skupić uwagę i ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na drodze. Czytaj więcej.

Zapamiętaj numer 19 111
Od kilku lat funkcjonuje numer informacji drogowej GDDKiA, czynny 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Dzwoniąc pod ten numer możecie nie tylko uzyskać informację o warunkach ruchu na drogach krajowych, ale również zgłosić zagrażające bezpieczeństwu sytuacje, które zauważycie podczas jazdy.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane