Oficerowie GRU oskarżeni o cyberatak na Maersk

Statek Maersk na redzie
_freakwave_, Piabay

Departament Sprawiedliwości USA oskarżył sześciu funkcjonariuszy rosyjskiego wywiadu GRU z jednostki 74455 o przeprowadzenie m.in. w czerwcu 2017 r. serii potężnych ataków na systemy IT w wielu rejonach świata. Jednym z poszkodowanych był duński koncern Maersk, którego serwery i komputery były nieczynne przez dwa tygodnie. Straty poniesione wówczas przez firmę szacowane są na 300 mln dolarów.

Zarzuty wobec sześciu Rosjan wygłosił zastępca prokuratora generalnego USA ds. bezpieczeństwa, John C. Demers. Zdaniem śledczych oficerowie GRU z grupy wyspecjalizowanej w atakach cybernetycznych przeprowadzili najbardziej niszczycielskiej i szkodliwe ataki komputerowe w historii. Mają oni na koncie m.in. ingerowanie w wybory prezydenckie w USA oraz sparaliżowanie zimą 2015-2016 ukraińskiej sieci przesyłu energii elektrycznej i ciepła.|

Rosjanie przeprowadzili następnie w 2017 r. serię ataków na wiele instytucji i firm na całym świecie przy użyciu oprogramowania „NotPetya”. Stworzony przez nich wirus podszywał się pod oprogramowanie typu ransomware, którego celem jest wyłudzanie pieniędzy za odblokowanie komputera. Atakujący jednak nie mieli zamiaru zarabiać w ten sposób. Kiedy zaskoczeni użytkownicy komputerów zastanawiali się, co powinni zrobić, wirus nieodwracalnie niszczył dane.

W przypadku Maersk atak nastąpił 27 czerwca 2017 r. Na laptopach pracowników morskiego giganta pojawiły się wiadomości o konieczności zapłacenia okupu w wysokości 300 dolarów. Po chwili ekrany 80 tys. pracowników zaczęły migać na czarno. Cała firma sieć została wyłączona po dwóch godzinach.

Przywracanie wszystkich danych na serwerach Maersk trwało dwa tygodnie. W 24-godzinnych pracach uczestniczyło 600 osób, pracowników Maersk oraz przedstawicieli firm zewnętrznych.

Atak odczuły także polskie firmy m.in. Raben, TNT i InterCars.

Rosyjscy agenci przeprowadzili jeszcze kilka dużych ataków, m.in. na Koreę Południową, kiedy w tym kraju odbywały się igrzyska olimpijskie oraz na Francję przed wyborami prezydenckimi.

Amerykańscy prokuratorzy oszacowali straty dokonane przez oficerów GRU na miliard dolarów.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane