Osiem oskarżonych osób działało na szkodę PŻM

Pixabay

Prokuratura Krajowa poinformowała że, 29 kwietnia tego roku Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Szczecinie skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom. Oskarżonym zarzucono m.in. o udzielanie i przyjmowanie korzyści majątkowych w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

W toku postępowania prokurator ze Szczecina ustalił, że oskarżeni w ramach zorganizowanej grupy przestępczej udzielali i przyjmowali korzyści majątkowe. Ponadto w latach 2007 – 2014 dopuścili się popełnienia przestępstw menadżerskich na szkodę Przedsiębiorstwa Państwowego Polskiej Żeglugi Morskiej z siedzibą w Szczecinie i podmiotów zależnych.

– W toku śledztwa prokurator ustalił, że mechanizm przestępczy polegał m.in. na uzgadnianym zawyżaniu kwot na fakturach za realizowane usługi spedycyjne o wartość nienależnych korzyści majątkowych przekazywanych pracownikom ówczesnego Działu Spedycji PŻM PP w zamian za wybór ustalonych podmiotów jako wykonawców zleceń. Łączna kwota przyjętych i udzielonych korzyści majątkowych opiewała na kwotę 8 milionów złotych – czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

W toku śledztwa prokurator dokonał zabezpieczenia od oskarżonych mienia na poczet przyszłych kar i finansowych środków karnych. Wśród zabezpieczonego mienia są mieszkania, samochody, jachty, numizmaty. Ponadto prokurator zabezpieczył cenne obrazy kolekcjonerskie m.in autorstwa Wojciecha Kossaka, Jacka Malczewskiego i Tadeusza Makowskiego. Łączna kwota zabezpieczonego mienia wynosi ponad 3,5 mln zł.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat oraz przepadek korzyści majątkach pochodzących z przestępstwa.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane