Październik najlepszym miesiącem w przewozach kolejowych

Adam Brzozowski

W październiku przewoźnicy łącznie przewieźli blisko 21,4 mln ton ładunków. To najwyższy wynik ze wszystkich miesięcy 2019 r., jednak kolejarze nie mają powodów do satysfakcji. Przewozy wciąż spadają – w stosunku do października 2018 r. wielkość przewiezionej masy jest niższa o 5,5 proc.

Praca przewozowa w październiku wyniosła ponad 5 mld tonokilometrów, zaś praca eksploatacyjna blisko 7,5 mln pociągokilometrów, co oznacza, że wartości te były odpowiednio niższe o 8,6 proc. oraz 6,7 proc.  W okresie styczeń – październik koleją przetransportowano blisko 199 mln ton towarów. Praca przewozowa wyniosła 47,2 mld tonokilometrów, zaś eksploatacyjna ponad 69 mln pociągokilometrów. Wartości te były odpowiednio niższe o 5 proc., 5,3 proc. oraz 6,2 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

– Od początku tego roku widoczne jest mniejsze zainteresowanie transportem kolejowym, jeśli chodzi o przewóz towarów. Dlatego tak ważne jest szukanie nowych rynków i oferowanie kompleksowych usług transportowych przez przewoźników kolejowych – ocenia dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Liderem rynku jeśli chodzi o masę przewiezionych towarów pozostaje PKP Cargo z udziałem 40,7 proc. Kolejne spółki to: DB Cargo Polska, Lotos Kolej, PKP LHS i CTL Logistics z udziałami odpowiednio 16,9 proc., 5,4 proc., 4,1 proc. i 3,5 proc.0.

Średnia odległość przewozu jednej tony ładunku w okresie styczeń – październik wyniosła 237 km, co oznacza spadek o 1 km w stosunku do średniej wartości w tym samym okresie roku ubiegłego.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane