Pierwszy pociąg AWT na trasie z Austrii do portu Koper

AWT

Czeski przewoźnik AWT, należący do grupy PKP CARGO, wykonał pierwszy przejazd pociągu z samochodami na międzynarodowej trasie z Austrii przez Czechy do słoweńskiego portu nad Adriatykiem. Połączenie było możliwe po przejęciu słoweńskiej spółki Primol-Rail.

Pierwszy pociąg Advanced World Transport (AWT), prowadzony nową lokomotywą wielosystemową Vectron, wjechał do Słowenii 20 sierpnia wieczorem. Rankiem następnego dnia skład wiozący samochody dotarł do portu Koper.

Pociąg rozpoczął trasę w Austrii, a na całej jej długości skład prowadzony był bez zmiany lokomotyw. Stało się to możliwe po zakupie przez AWT wielosystemowej lokomotywy Vectron.

Wykonany przewóz jest dowodem na realizację założenia grupy PKP CARGO o prowadzeniu transportu w trójkącie logistycznym: Morze Północne – Bałtyk – Adriatyk.

– Przejęcie większościowego pakietu w słoweńskiej firmie Primol-Rail, która posiada licencję na świadczenie usług kolejowych w tym kraju, otwiera nowe możliwości rozwoju dla całej grupy PKP CARGO w zakresie rozwoju połączeń na kierunku północ-południe. Ponieważ spółki grupy mają licencje na prowadzenie działalności w Polsce, Czechach, na Słowacji, na Węgrzech i w Austrii, są teraz w stanie obsługiwać pociągi z Polski do granicy słoweńsko-włoskiej oraz do portu Koper, używając tylko jednej lokomotywy – komentuje Maciej Walczyk, prezes AWT.

Przed przejęciem słoweńskiego przewoźnika, pociągi AWT kończyły bieg przy granicy czesko-słoweńskiej. Spółka obsługiwała ok. 10 składów tygodniowo na tej trasie. Przewożony towar pokonywał dalszą drogę w wagonach innych przewoźników.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane