Grupa Żywiec wozi piwo ciężarówkami na gaz

Grupa Żywiec

Firma transportowa OMEGA Pilzno rozpoczęła przewozy produktów Grupy Żywiec czterema ciężarówkami Iveco zasilanymi skroplonym gazem ziemnym (LNG). Celem testowego projektu jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz pyłów w dystrybucji piwa.

Transport ma coraz większy udział w emisji gazów cieplarnianych, odpowiadając za 20-25 proc. światowej emisji dwutlenku węgla. Ze względu na swoją zależność od paliw ropopochodnych, ograniczenie emisji w tym sektorze jest dużym wyzwaniem. Grupa Żywiec nawiązała współpracę w zakresie pilotażu ekologicznego transportu z firmą transportową OMEGA Pilzno. Cztery napędzane skroplonym gazem ziemnym (LNG) samochody ciężarowe Iveco obsługują dystrybucję piwa z browarów w Żywcu oraz Leżajsku.

Auta napędzane LNG przyczyniają się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla (CO2) o około 20-25 proc. oraz spadku emisji tlenków azotu (NOx) do nawet 85 proc.

– Dzięki samochodom ciężarowym LNG Iveco nie tylko zredukujemy emisję gazów, ale także przyczynimy się do poprawy jakości powietrza. Ciekły gaz LNG jest znacznie bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne paliwo, wciąż jednak największym wzywaniem jest rozwój infrastruktury, który obecnie ogranicza nasze możliwość wykorzystania tej technologii – mówi Karolina Tarnawska, dyrektor ds. zakupów w Grupie Żywiec.

Piwo z browarów w Żywcu i Leżajsku jest transportowane 40-tonowymi zestawami pojazdów ciężarowych Omega Pilzno. Zestawy składają się z ciągników siodłowych Iveco oraz specjalnych naczep o obniżonej masie własnej. Pojazdy dodatkowo wyposażone są w opony o zmniejszonych oporach toczenia.

Omega Pilzno ma 50 pojazdów ciężarowych napędzanych skroplonym gazem ziemnym. – Wiemy, że biznes jest gotowy, by wziąć na siebie zadania związane z ochroną środowiska. Dajemy kontrahentom ekologiczną alternatywę, której potrzebują choćby do realizacji swoich celów związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz korporacyjną polityką środowiskową – mówi Adam Godawski, wiceprezes Grupy Omega Pilzno.

Pilotaż przewozów z wykorzystaniem samochodów napędzanych LNG jest kolejnym działaniem Grupy Żywiec realizującym strategię zrównoważonego rozwoju „Warzymy Lepszy Świat”, w której firma skupia się na ograniczeniu emisji dwutlenku węgla w produkcji i dystrybucji piwa, ograniczeniu ilości wody wykorzystywanej do produkcji piwa oraz umożliwieniu konsumentom łatwego oddawania butelek zwrotnych bez paragonu.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane