Platforma Cargo od PZU – nowy self-service do ubezpieczenia ładunków w transporcie

Samolot i statek kontenerowy widziane z góry
PZU S.A.

Na każdym etapie łańcucha dostaw istnieje ryzyko uszkodzenia lub kradzieży towarów. Doświadczeni spedytorzy doskonale o tym wiedzą i z wyprzedzeniem ubezpieczają transportowane ładunki. Teraz mogą korzystać z Platformy Cargo – nowego portalu do zawierania umów ubezpieczenia mienia w transporcie Cargo – online, przez całą dobę i siedem dni w tygodniu.

Przewozy ładunków nieuchronnie wiążą się z ryzykami, które ponoszą właściciele towarów, spedytorzy i przedsiębiorstwa transportowe. Zdarza się, że ładunek podczas transportu ulegnie zniszczeniu w wyniku wypadku środka transportu, pożaru, osunięcia kontenera do wody czy kradzieży towaru, szczególnie na dalekich, międzynarodowych trasach. Według Związku Ochrony Aktywów w Transporcie (TAPA EMEA), tylko w ostatnim kwartale 2023 r. w 35 monitorowanych krajach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki doszło do 1713 przestępstw, w których skradziono ładunki cargo. TAPA oszacowała powstałe straty łącznie na 53 mln euro (228 mln zł). Złodzieje są wyjątkowo zuchwali – w Hanowerze ukradli ciągnik siodłowy z naczepą wypełnioną wyrobami metalowymi, odjeżdżając ze strzeżonego parkingu. Straty w tym przypadku wyniosły 95 tys. euro (ponad 400 tys. zł).

Szybki sposób na wystawienie polisy

Zagrożeń dla przewożonych ładunków nie ubywa, dlatego naprzeciw oczekiwaniom branży TSL wychodzi PZU wprowadzając Platformę Cargo – narzędzie online do zawierania umów ubezpieczenia mienia w transporcie. Dzięki niemu klienci korporacyjni i reprezentujący ich brokerzy mogą w szybki sposób obliczyć składkę i wystawić polisę ubezpieczenia. Platforma Cargo umożliwia zawieranie umów jednostkowych ubezpieczenia na warunkach określonych w zawartej wcześniej umowie generalnej. Co istotne, cały proces samodzielnego ubezpieczenia ładunku przebiega w sposób prosty i intuicyjny. Aby zarejestrować ładunek na Platformie Cargo, należy wskazać zdefiniowany wcześniej szablon oferty oraz podać podstawowe dane ładunku. Składka za ubezpieczenie naliczy się automatycznie, a polisa i certyfikat zostaną zapisane na koncie klienta.

– W ramach ustalania indywidualnych warunków i definiowania ofert prosimy o podanie podstawowych danych dotyczących rodzaju przewożonego mienia, jego maksymalnej wartości, rodzaju środka transportu i zasięgu terytorialnego usługi transportowej. Ustalamy też, czy klienta interesuje podstawowy zakres ubezpieczenia, czy allriskowy, oparty na naszych OWU, czy też zastosowanie będą miały klauzule instytutowe. Badamy również szkodowość, by ostatecznie przedstawić klientowi kilka wariantów ubezpieczenia, które w formie katalogu ofert będą czekały na niego właśnie na Platformie Cargo. Klient sam decyduje, który wariant dla konkretnego transportu wybierze

– mówi Piotr Nettik, dyrektor ds. underwritingu ubezpieczeń pozakomunikacyjnych w Biurze Analiz i Oceny Ryzyka Ubezpieczeń Korporacyjnych w PZU.

Zakup ubezpieczenia o dowolnej porze

Z Platformy Cargo mogą korzystać firmy transportujące własne towary lub specjalizujące się w spedycji krajowej i międzynarodowej oraz reprezentujący ich brokerzy w oparciu o stosowne pełnomocnictwo. System działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

– Platforma Cargo pomaga maksymalnie skrócić czas zawarcia ubezpieczenia. Obecnie w tym procesie komunikują się ze sobą trzy strony: broker, klient i ubezpieczyciel, a naszym celem jest model, w którym polisa jest do pozyskania od razu, bez zbędnego czekania i telefonicznych ustaleń trójstronnych. Platforma Cargo działa online przez cały czas, nie tylko w godzinach pracy biura, dlatego możemy znacząco przyspieszyć proces zawarcia polisy, by już w kilka minut mogła znaleźć się u klienta – mówi Marcin Ogniewski, dyrektor Biura Rozwoju Biznesu Korporacyjnego w PZU.

Platforma Cargo jest pierwszym elementem portalu self-service mojaFirma.pzu.pl. Wkrótce klienci korporacyjni PZU i pośrednicy będą mieli dostęp z poziomu jednego systemu do całej gamy rozwiązań PZU dla biznesu korporacyjnego.

Ochrona ładunku cargo

PZU zapewnia ochronę ubezpieczeniową dla każdego rodzaju transportu krajowego i międzynarodowego, wykonywanego wszystkimi środkami transportu. Oferowany zakres jest wariantowy i uwzględnia ubezpieczenie od ryzyk nazwanych, jak wypadek, pożar, kradzież z włamaniem, rabunek lub ochronę w formule all risk.

Do standardowych wyłączeń należą m.in. wartości pieniężne, prototypy, bagaż osobisty, pojazdy holowane lub poruszające się na własnych kołach i odpady. W wyjątkowych przypadkach, na dodatkowo uzgodnionych warunkach, PZU może objąć ochroną ubezpieczeniową przedmioty standardowo wyłączone na przykład zwierzęta żywe czy surowce wtórne.

Szczegółowe warunki ubezpieczenia mienia w transporcie Cargo dostępne są na pzu.pl oraz w Oddziałach Sprzedaży Korporacyjnej PZU.

 

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane