Trudne warunki na drogach – ostrzeżenia IMGW

Wikimedia, Pixabay

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o możliwych ulewnych opadach, burzach, a także o złej widoczności na drogach na południu naszego kraju.

Przewidywane warunki od godz. 19:30 dnia 23 maja do godz. 19:30 dnia 24 maja

W nocy na zachodzie i północnym zachodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane i na ogół bez opadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, gdzieniegdzie na wschodzie burze. W Małopolsce i na Podkarpaciu opady o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów do 20 mm, na południu kraju do 35 mm. Lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od 6°C na zachodzie do 13°C na wschodzie; w kotlinach sudeckich i na Podhalu 5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich i północnych. W czasie burz wiatr porywisty.

W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, głównie w południowo-wschodniej i północnej połowie  kraju, przelotne opady deszczu, a na południowym wschodzie możliwe burze. W Małopolsce i na Podkarpaciu opady o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów do 25 mm na południowym wschodzie. Temperatura maksymalna od 18°C na wybrzeżu zachodnim do 22°C na krańcach zachodnich; chłodniej miejscami nad morzem i terenach podgórskich: od 10°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W czasie burz wiatr w porywach do 65 km/h.

Warunki od godz. 19:30 dnia 24 maja do godz. 19:30 dnia 25 maja

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami na krańcach wschodnich i północnych przelotne opady deszczu, na Podkarpaciu możliwe zanikające burze. Lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od 9°C do 12°C; chłodniej na Podkarpaciu i w kotlinach sudeckich: od 5°C do 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami na południowym zachodzie. Prognozowana wysokość opadów w burzach do 15 mm. Temperatura maksymalna od 19°C do 22°C; chłodniej na północy i Podhalu: od 13°C do 18°C. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny oraz porywisty, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

Wezbranie na rzekach w południowej Polsce.

Analizując sytuację meteorologiczną oraz wspierając się prognozowanymi sumami opadów na najbliższe 3 doby aktualnie obowiązują następujące ostrzeżenia hydrologiczne:

3 stopnia:

śląskie – Zlewnie: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły;

małopolskie – Wisła oraz zlewnie: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy;

podkarpackie – Zlewnie: Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka;

świętokrzyskie – Wisła.

2 stopnia:

opolskie – Odra.

Sytuacja hydrologiczna na południu Polski jest nadal dynamiczna, zwłaszcza w dorzeczu Wisły.

Największe opady notowano w województwie śląskim, tam na 2 stacjach opady były w granicach 100 mm za dobę. W dalszym ciągu znaczne opady występowały w południowo-wschodniej części Polski, ale przeniosły się również na zachód – do województwa dolnośląskiego i opolskiego.
W związku z tym w dalszym ciągu notowano wzrosty stanów wody zarówno w dorzeczy Wisły jak i Odry. Lokalnie wzrosty były bardzo szybkie i gwałtowne np. na stacji Proszówki na Rabie stan wody w ciągu doby podniósł się o 380 cm i przekroczył stan alarmowy.

Stan alarmowy o godzinie 11:00 został przekroczony na 29 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 2 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 55 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 22 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Dorzecze Wisły
W ciągu najbliższej doby na Wiśle po Dęblin prognozuje się wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej, z uwagi na spływ wody z górnej części zlewni i prognozowanych dalszych opadów deszczu. Na Małej Wiśle stany wód układają się powyżej stanu alarmowego, natomiast na pozostałym odcinku górnej Wisły w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych. W kolejnych godzinach można spodziewać się dalszych wzrostów z przekroczeniami stanu alarmowego na Wiśle w województwie małopolskim i lokalnie świętokrzyskim.

Na dopływach górnej Wisły prognozowane są dalsze wzrosty stanów wody, głównie w strefie wody wysokiej, przy przekroczonych stanach ostrzegawczych i alarmowych. W godzinach nocnych w województwie śląskim sytuacja będzie się stabilizować.

Fala wezbraniowa formuje się w obrębie górnego odcinka Wisły. Wzrost stanu wody na Wiśle zauważalny jest już w Annopolu, gdzie w godzinach nocnych zostanie przekroczony stan ostrzegawczy.

Dorzecze Odry
W najbliższej dobie na górnej Odrze nadal prognozuje się wzrosty stanów wody. W godzinach nocnych sytuacja będzie się powoli stabilizować. Wzrosty i wahania zaczną pojawiać się również na stacjach wodowskazowych Odry skanalizowanej, w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej. Lokalnie może zostać przekroczony stan alarmowy.

Na dopływach górnej Odry w dalszym ciągu prognozowane są wzrosty i wahania stanów wody. Na dopływach środkowej Odry początkowo wzrosty, ale w kolejnych godzinach sytuacja będzie się stabilizować, zwłaszcza w górnych odcinkach rzek. W dolnych odcinkach prognozowane są wzrosty związane z przemieszczaniem się fal wezbraniowych na rzekach.

Dorzecza Przymorza
Na rzekach wpadających bezpośrednio do Morza Bałtyckiego oraz na rzekach w dorzeczu Pregoły i Niemna prognozowane są niewielkie wahania stanów wody w obecnych strefach, bez zagrożenia hydrologicznego.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane