UE i Ukraina tworzą wspólny obszar lotniczy

b1-foto, Pixabay

Unia Europejska i Ukraina podpisały 13 października kompleksową umowę o transporcie lotniczym, otwierającą drogę do utworzenia „wspólnego obszaru lotniczego”. Do jej zawarcia doszło podczas 23. szczytu UE – Ukraina w Kijowie.

Unię Europejską reprezentowali na szczycie w Kojowie: przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oraz wysoki przedstawiciel/wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell. Ukrainę reprezentował jej prezydent Wołodymyr Zełenski.

Podpisana umowa ma na celu stopniowe otwarcie rynków lotniczych obu stron i włączenie Ukrainy do szerszego wspólnego europejskiego obszaru lotniczego. Ukraina będzie w dalszym ciągu dostosowywać swoje ustawodawstwo do unijnych przepisów i norm lotniczych w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo lotnicze, zarządzanie ruchem lotniczym, ochrona lotnictwa, środowisko, uregulowania gospodarcze, konkurencja, ochrona konsumentów i aspekty społeczne.

Oczekuje się, że podpisana dziś umowa przyniesie obu stronom nowe możliwości w zakresie transportu lotniczego, bardziej bezpośrednie połączenia i korzyści gospodarcze. Na mocy umowy:

  • unijne i ukraińskie linie lotnicze będą mogły obsługiwać bezpośrednie loty między dowolnym miejscem w UE i dowolnym portem lotniczym na Ukrainie;
  • wszystkie restrykcje i ograniczenia dotyczące lotów między Ukrainą a UE zostaną zniesione, a postanowienia dotyczące otwartej i uczciwej konkurencji zagwarantują równe warunki działania.

Umowa ułatwi kontakty międzyludzkie oraz zwiększy możliwości handlowe i wymianę handlową między UE a Ukrainą. Przyczyni się również do wdrażania układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina, a w szczególności budowania pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu.

Umowa musi jeszcze zostać ratyfikowana przez obie strony przed formalnym wejściem w życie, jednak zacznie obowiązywać już od dziś, dnia podpisania.

Ukraina jest dla UE coraz ważniejszym rynkiem lotniczym – w 2019 r. był to 13. co do wielkości rynek pozaunijny, z 9,8 mln pasażerów. W ostatnich latach transport lotniczy pasażerów, a także transport towarowy między Ukrainą a UE stale rósł. Tendencja ta została przerwana dopiero w czasie kryzysu związanego z COVID.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane