Zima utrudnia ruch drogowy i kolejowy

Zima_na_kolei
Adam Brzozowski

W południowych województwach Polski trwa walka z zimą. Służby odśnieżają drogi i sypią na nie piach i sól. W nocy z niedzieli na poniedziałek śnieg i silne porywy wiatru mogą utrudnić komunikację także w innych rejonach kraju. Duże problemy mają nasi zachodni sąsiedzi – w niektórych rejonach Niemiec zawieszono ruch pojazdów powyżej 7,5 t.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w komunikacie z godziny 17.30 informuje, że strefa opadów śniegu stopniowo rozszerza się na północ, w ostatnim czasie śnieg zaczął padać m.in. w centrum Polski. Padać już także m.in. w Radomiu, Lublinie i Łodzi. Zwiększa się też natężenie opadów w Lublinie, Kielcach i Rzeszowie. „Utrzymuje się porywisty wiatr, w porywach do około 55 km/h, który miejscami powoduje zawieje i zamiecie śnieżne. Zamiecie śnieżne po opadach śniegu obserwowane są w Zielonej Górze oraz we Wrocławiu. Efektem tego jest też istotne ograniczenie widzialności – przy umiarkowanych opadach śniegu nawet do około 1 km, lokalnie poniżej” – czytamy w komunikacie.

Bardzo trudne warunki drogowe występują także na południu województwa śląskiego, w południowej i środkowej części woj. małopolskiego oraz w południowej połowie woj. podkarpackiego, gdzie występują opady marznące, powodujące gołoledź. W ostatnim czasie opady marznące pojawiły się m.in. w rejonie Krakowa.

„W najbliższym czasie natężenie opadów nadal będzie się stopniowo zwiększać, a porywistość wiatru będzie się utrzymywać. Na południowym wschodzie kraju nadal będą występować opady marznące powodujące gołoledź. Warunki na drogach będą złe!”

Fatalne warunki pogodowe panują od soboty w Niemczech. „Deutsche Welle” informuje, że pierwszy marznący deszcz spadł w sobotę wieczorem w niektórych częściach Nadrenii Północnej-Westfalii w zachodniej części Niemiec i doprowadził do powstania niebezpiecznej gołoledzi na drogach. Na niektórych odcinkach dróg wstrzymano ruch dla samochodów ciężarowych powyżej 7,5 tony, w okolicach Bielefeld zamknięto odcinek autostrady A2. W niektórych miastach wstrzymano transport publiczny.

Obfite opady śniegu utrudniły też sytuację na drogach w Dolnej Saksonii, szczególnie w okolicach Getyngi, Hanoweru i Osnabrueck.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane