Największy od 14 lat odsetek firm planujących zwolnienia

Pixabay

Odsetek polskich firm, które planują zwolnienia pracowników wzrósł aktualnie do 23 proc. Zatrudnić nowy personel w 2023 roku planuje zaś tylko 13 proc. średnich i dużych przedsiębiorstw. Tak wynika z nowej edycji raportu przygotowanego przez firmę Grant Thornton.

Raport „Pensje i zatrudnienie – plany pracodawców” dotyczy planów przedsiębiorstw na najbliższe 12 miesięcy. Wynika z niego, że jedynie 13 proc. szefów średnich i dużych firm zapowiada zwiększenie zatrudnienia. To zdecydowanie niższy wynik niż przed rokiem, kiedy wynosił on 36 proc. Grono firm, które planują redukcję zatrudnienia wzrosło natomiast dwukrotnie – z 12 proc. do 23 proc. Wyniki te są zdecydowanie najniższe w 14-letniej historii badania. Analitycy Grant Thornton doszli do wniosku, że trwający niemal nieprzerwanie od 2013 roku trend stopniowego obniżania się stopy bezrobocia w Polsce (łącznie o około 9 pkt proc. – z ok. 14 do 5 proc.) zostanie przerwany.

Istotnego pogorszenia nastrojów pracodawców nie widać natomiast w obszarze wynagrodzeń. Odsetek firm, które planują podnosić nominalnie płace, wynosi obecnie 72 proc., wobec 59 proc. rok temu i 39 proc. dwa lata temu. Co prawda, duża część firm (40 proc.) planuje podnosić pensje poniżej wskaźnika inflacji, jednak jednocześnie w porównaniu z poprzednim rokiem wyraźnie zmniejszyła się grupa pracodawców, którzy nie planują jakichkolwiek podwyżek (z 36 proc. do 21 proc.).

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane