CBA aresztowało podejrzanych o utrudnianie przetargu na ERTMS

Archiwum CBA

Katowiccy agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dziewięć osób w związku z domniemaną próbą utrudniania przetargu PKP PLK na budowę systemu ERTMS/GSM-R.

Wśród zatrzymanych są kierownik i zastępca kierownika Zakładu Instytutu Łączności we Wrocławiu, pięciu przedstawicieli spółki starającej się o uzyskanie kontraktu oraz radca prawny i przedsiębiorca współpracujący z tą spółką. CBA informuje, że do zatrzymań doszło na terenie Mazowsza, Górnego i Dolnego Śląska oraz na Pomorzu Zachodnim.

Prowadzone przez funkcjonariuszy CBA postępowanie dotyczy próby utrudniania przetargu publicznego ogłoszonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe pod nazwą „Budowa infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach NPW ERTMS”. Zamówienie dotyczyło budowy elementów Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym.

Zatrzymane przez CBA osoby są podejrzane o podjęcie próby utrudnienia zamówienia publicznego, usiłowanie oszustwa na szkodę PKP PLK na ponad miliard złotych, a także podjęcia próby działania na szkodę konkurencyjnego oferenta, a w przypadku funkcjonariuszy publicznych – pracowników Instytutu Łączności, a także przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Aresztowane osoby zostaną doprowadzone do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, gdzie usłyszą zarzuty.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane