CBA aresztowało podejrzanych o utrudnianie przetargu na ERTMS

Archiwum CBA

Katowiccy agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dziewięć osób w związku z domniemaną próbą utrudniania przetargu PKP PLK na budowę systemu ERTMS/GSM-R.

Wśród zatrzymanych są kierownik i zastępca kierownika Zakładu Instytutu Łączności we Wrocławiu, pięciu przedstawicieli spółki starającej się o uzyskanie kontraktu oraz radca prawny i przedsiębiorca współpracujący z tą spółką. CBA informuje, że do zatrzymań doszło na terenie Mazowsza, Górnego i Dolnego Śląska oraz na Pomorzu Zachodnim.

Prowadzone przez funkcjonariuszy CBA postępowanie dotyczy próby utrudniania przetargu publicznego ogłoszonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe pod nazwą „Budowa infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach NPW ERTMS”. Zamówienie dotyczyło budowy elementów Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym.

Zatrzymane przez CBA osoby są podejrzane o podjęcie próby utrudnienia zamówienia publicznego, usiłowanie oszustwa na szkodę PKP PLK na ponad miliard złotych, a także podjęcia próby działania na szkodę konkurencyjnego oferenta, a w przypadku funkcjonariuszy publicznych – pracowników Instytutu Łączności, a także przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Aresztowane osoby zostaną doprowadzone do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, gdzie usłyszą zarzuty.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane