LOTAMS buduje na Podkarpaciu bazę obsługi samolotów

Uroczyste wbicie łopat pod budowę bazy LOTAMS w Rzeszowie
LOTAMS

LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) – spółka zajmująca się serwisem i utrzymaniem samolotów rozpoczęła budowę bazy technicznej na terenie sąsiadującym z Portem Lotniczym Rzeszów Jasionka. Obiekt obsłuży pierwsze samoloty za 21 miesięcy.

LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) jest spółką wydzieloną z PLL LOT w 2010 roku. W swojej macierzystej bazie na terenie lotniska Chopina w Warszawie obsługuje przede wszystkim samoloty LOT-u, ale też innych przewoźników z całego świata.

Przygotowania do zrealizowania inwestycji w Rzeszowie trwały od kilku lat. LOTAMS jest już właścicielem niezbędnych gruntów (ok. 10 hektarów), ma wszelkie wymagane pozwolenia oraz współpracuje z podmiotami, które będą odpowiedzialne za realizację inwestycji. Generalnym wykonawcą obiektu jest konsorcjum firm: Polimex Mostostal oraz Polimex Infrastruktura.

 Nowa baza LOTAMS w Rzeszowie

Uroczyste rozpoczęcie inwestycji odbyło się 21 września 2023 r. – Niech ta pierwsza wbita łopata, będzie symbolem naszej determinacji, ciężkiej pracy i zaangażowania w tworzenie przyszłości lotnictwa w Europie. Razem zbudujemy coś, co stanie się źródłem dumy nie tylko dla nas, ale dla całej branży. Ta inwestycja to również nasz wkład w rozwijanie europejskiej infrastruktury lotniczej, co ma istotne znaczenie w kontekście zmieniających się wyzwań związanych z transportem powietrznym – powiedziała Aleksandra Juda, prezes spółki LOTAMS.

Inwestycja zostanie sfinansowana w głównej mierze ze środków pochodzących z dokapitalizowania spółki przez Polską Grupę Lotniczą. – Dzięki niej, zarówno PLL LOT jak i zagraniczni przewoźnicy zyskają miejsce, w którym wysoko kwalifikowana kadra LOTAMS będzie wykonywała przeglądy od lekkich, aż po strukturalne. Patrząc na to, jak wielu przewoźników zleca obsługę swoich flot w centrum w Warszawie, jestem przekonana, że tu w Rzeszowie, popyt będzie tak samo wysoki, szczególnie w segmencie samolotów szerokokadłubowych – powiedziała Katarzyna Lewandowska, członek zarządu Polskiej Grupy Lotniczej.

Udział w rozwoju Doliny Lotniczej

Wartość inwestycji szacowana jest na 216 mln zł. Będzie to jedna z największych inwestycji realizowanych w Dolinie Lotniczej na Podkarpaciu.

Projekt zakłada m.in. budowę hangaru obsługowego o powierzchni użytkowej blisko 13 tys. mkw., płyty przedhangarowej oraz budynku będącego zapleczem warsztatowo-techniczno-socjalno-biurowym na terenie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Hangar będzie posiadał dwa sloty do obsługi bazowej samolotów szerokokadłubowych, które będą mogły być elastycznie dostosowywane także do obsługi mniejszych statków powietrznych. Pozwoli to m.in. na wykonywanie przeglądów ciężkich Boeingów 787 PLL LOT.

Inwestycję nadzoruje firma SAFAGE, która pomogła wyłonić jej wykonawcę.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane