Nowe fotoradary rejestrują 32 auta jednocześnie

Fotoradar przy drodze
SPRINT S.A.

Firma SPRINT zakończyła realizację umowy z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego na instalację fotoradarów MESTA Fusion RN w 147 lokalizacjach na terenie całej Polski, zastępując tym samym dotychczasowe urządzenia. Jedno urządzenie potrafi zarejestrować 32 auta jednocześnie.

SPRINT na zlecenie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, wprowadził do użytku nowe fotoradary, stanowiące kluczowy element poprawy bezpieczeństwa na drogach. Nowe urządzenia, rozlokowane w 147 lokalizacjach uchwycą 32 auta jednocześnie. Mają również możliwość wykonywania pomiarów prędkości na kilku pasach ruchu, bez konieczności zmiany ustawień oraz dzięki wysokopoziomowej analityce mogą pracować w miejscach, gdzie stare fotoradary nie dawały rady, np. w bliskiej odległości zakrętów.

Łukasz Cysewski, kierownik projektu w spółce SPRINT informuje, że zainstalowane fotoradary gwarantują ciągłość wykonywania pomiarów prędkości oraz wyższą jakość rejestrowanych dowodów wykroczeń popełnionych przez kierowców. – Urządzenia z powodzeniem mogą pracować w trudnych warunkach pogodowych – zaznacza Cysewski.

Fotoradary MESTA Fusion RN, francuskiego producenta IDEMIA, są najnowocześniejszymi urządzeniami tego typu zatwierdzonymi do użytku w Polsce. Mają możliwość jednoczesnego namierzania 32 samochodów na jezdni o szerokości do 22 metrów od umiejscowienia fotoradaru. Posiadają też system ANPR do rozpoznawania tablic rejestracyjnych.

W ramach projektu wymieniono 127 starych urządzeń oraz zainstalowano 20 fotoradarów w nowych lokalizacjach. Firma Sprint odpowiadała za cały proces uruchomienia urządzeń, od projektu wykonawczego, poprzez dostawę, po montaż i konfigurację. W fazie przygotowawczej, urządzenie MESTA Fusion RN przeszło pozytywnie testy na lotnisku w Borsku, gdzie przeprowadzono szereg prób przejazdów przy różnych prędkościach, a wszystkie fotoradary przed uruchomieniem zostały poddane procesowi legalizacji pierwotnej przeprowadzonej przez właściwy Urząd Miar. Opracowano również ponad 200 projektów stałej lub tymczasowej organizacji ruchu, która została uzgodniona z zarządcami dróg w całej Polsce.

Zdjęcia z nowych fotoradarów przedstawiają czytelny wizerunek kierującego pojazdem, niezależnie od warunków pogodowych. Ten parametr w świetle nowych przepisów okazuje się kluczowy. Przypominamy, że od 1 stycznia 2022 roku grozi mandat do 8 tys. zł za niewskazanie przez właściciela osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia.

– Zdarzenia i zdjęcia z fotoradarów są rejestrowane poprzez Centralny System Przetwarzania (CSP) oraz bezprzewodową komunikację i przesyłane na bieżąco do pracowników Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym CANARD – mówi Damian Wiktorzak, zastępca dyrektora Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Najwięcej nowych urządzeń działa w województwie wielkopolskim (21 szt.), mazowieckim (18 szt.), małopolskim i lubelskim (po 13 szt.). Pozostałe fotoradary zainstalowano m.in. na terenie województw świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz łódzkiego (po 6 szt.), opolskiego (5 szt.) oraz śląskiego i dolnośląskiego (4 szt.).

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane