Port Gdynia chce wyeliminować kolejki ciężarówek

ZMPG

Zarząd Morskiego Portu Gdynia zamierza usprawnić płynność ruchu drogowego do i z portu, aby zapewnić terminowość dostarczania i odwozu ładunków. Spółka planuje wykonać w tym celu inteligentny system zarządzania ruchem samochodów w porcie.

Prognozy obrotu towarowego w Porcie Gdynia wskazują na prawie dwukrotny wzrost przeładunku towarów w perspektywie najbliższych 10 lat. Zapewnienie płynnego dostępu drogowego do Portu Gdynia oraz terminowość dostarczania i odwozu ładunków jest warunkiem aktywnego uczestnictwa Portu w obsłudze ładunków w korytarzu sieci transportowej TEN-T Morze Bałtyckie – Morze Adriatyckie oraz w globalnych łańcuchach dostaw (Azja – Europa i Ameryka, Europa Środkowa i Wschodnia – Europa Zachodnia i Skandynawia).

– Zmierzamy do tego by Port Gdynia rozwijał się w kierunku „smart”, zatem digitalizacja systemu zarządzania ruchem samochodów ciężarowych jest w dzisiejszych czasach absolutnie konieczna – twierdził Adam Meller, prezes ZMPG. – Zadaniem inteligentnego systemu zarządzania ruchem samochodów ciężarowych w Porcie Gdynia będzie synchronizacja czasowa dojazdu samochodów ciężarowych do portu z zaplanowaną obsługą w terminalach oraz według zatwierdzonych przez terminale e-awizacji – dodaje.

Aktualnie opracowywane jest wstępne studium wykonalności, a w niedługim czasie powstanie dokumentacja projektowa, która ma obejmować integrację trzech systemów informatycznych i teletechnicznych – e-awizacji przeładunku w terminalach, zarządzania wspólną przestrzenią parkingową portu oraz inteligentny system zarządzania ruchem drogowym na drogach wewnętrznych i dojazdowych portu. Co istotne ten ostatni będzie zintegrowany z systemem ITS Trójmiasta – TRISTAR.

Studium wykonalności wraz z dokumentacją techniczną inteligentnego systemu zarządzania ruchem samochodów ciężarowych w Porcie Gdynia otrzymało dofinansowanie ze środków instrumentu finansowego CEF Transport 2018 „Łącząc Europę”.

Termin zakończenia projektu planowany jest na kwiecień 2022r.

 

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane