Port Gdynia chce wyeliminować kolejki ciężarówek

Widok na Port Gdynia z góry
ZMPG

Zarząd Morskiego Portu Gdynia zamierza usprawnić płynność ruchu drogowego do i z portu, aby zapewnić terminowość dostarczania i odwozu ładunków. Spółka planuje wykonać w tym celu inteligentny system zarządzania ruchem samochodów w porcie.

Prognozy obrotu towarowego w Porcie Gdynia wskazują na prawie dwukrotny wzrost przeładunku towarów w perspektywie najbliższych 10 lat. Zapewnienie płynnego dostępu drogowego do Portu Gdynia oraz terminowość dostarczania i odwozu ładunków jest warunkiem aktywnego uczestnictwa Portu w obsłudze ładunków w korytarzu sieci transportowej TEN-T Morze Bałtyckie – Morze Adriatyckie oraz w globalnych łańcuchach dostaw (Azja – Europa i Ameryka, Europa Środkowa i Wschodnia – Europa Zachodnia i Skandynawia).

– Zmierzamy do tego by Port Gdynia rozwijał się w kierunku „smart”, zatem digitalizacja systemu zarządzania ruchem samochodów ciężarowych jest w dzisiejszych czasach absolutnie konieczna – twierdził Adam Meller, prezes ZMPG. – Zadaniem inteligentnego systemu zarządzania ruchem samochodów ciężarowych w Porcie Gdynia będzie synchronizacja czasowa dojazdu samochodów ciężarowych do portu z zaplanowaną obsługą w terminalach oraz według zatwierdzonych przez terminale e-awizacji – dodaje.

Aktualnie opracowywane jest wstępne studium wykonalności, a w niedługim czasie powstanie dokumentacja projektowa, która ma obejmować integrację trzech systemów informatycznych i teletechnicznych – e-awizacji przeładunku w terminalach, zarządzania wspólną przestrzenią parkingową portu oraz inteligentny system zarządzania ruchem drogowym na drogach wewnętrznych i dojazdowych portu. Co istotne ten ostatni będzie zintegrowany z systemem ITS Trójmiasta – TRISTAR.

Studium wykonalności wraz z dokumentacją techniczną inteligentnego systemu zarządzania ruchem samochodów ciężarowych w Porcie Gdynia otrzymało dofinansowanie ze środków instrumentu finansowego CEF Transport 2018 „Łącząc Europę”.

Termin zakończenia projektu planowany jest na kwiecień 2022r.

 

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane