W 2021 r. ruszy satelitarny system poboru opłat

Pixabay

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, poinformował dziś, że nowy Krajowy System Poboru Opłat dla pojazdów o masie powyżej 3,5 t powinien zostać wprowadzony w maju 2021 roku. Pobór opłat będzie odbywał się w oparciu o system satelitarny.

Według relacji Polskiej Agencji Prasowej, trwają rozmowy ministerstwa z koncesjonariuszami autostrad A2, A4 i A1 w sprawie objęcia planowanym systemem zarządzanych przez nich odcinków.

Nowy system ma być zbudowany w otwartej architekturze, a dane przez niego generowane mają być dostępne dla odpowiednich służb. Przykład: informacja o przewozie odpadów będzie przekazana resortowi środowiska. System ma ponadto współpracować z podobnymi systemami w innych krajach UE.

Od 3 listopada 2018 r. operatorem Krajowego Systemu Poboru Opłat za przejazd po wyznaczonych odcinkach dróg krajowych aut, o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, jest Główny Inspektor Transportu Drogowego. Wpływy GITD z tytułu opłat drogowych pobieranych od kierowców wyniosły do końca czerwca tego roku 1,3 mld zł.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane