W 2021 r. ruszy satelitarny system poboru opłat

Pixabay

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, poinformował dziś, że nowy Krajowy System Poboru Opłat dla pojazdów o masie powyżej 3,5 t powinien zostać wprowadzony w maju 2021 roku. Pobór opłat będzie odbywał się w oparciu o system satelitarny.

Według relacji Polskiej Agencji Prasowej, trwają rozmowy ministerstwa z koncesjonariuszami autostrad A2, A4 i A1 w sprawie objęcia planowanym systemem zarządzanych przez nich odcinków.

Nowy system ma być zbudowany w otwartej architekturze, a dane przez niego generowane mają być dostępne dla odpowiednich służb. Przykład: informacja o przewozie odpadów będzie przekazana resortowi środowiska. System ma ponadto współpracować z podobnymi systemami w innych krajach UE.

Od 3 listopada 2018 r. operatorem Krajowego Systemu Poboru Opłat za przejazd po wyznaczonych odcinkach dróg krajowych aut, o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, jest Główny Inspektor Transportu Drogowego. Wpływy GITD z tytułu opłat drogowych pobieranych od kierowców wyniosły do końca czerwca tego roku 1,3 mld zł.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane