GEFCO wyprawiło do Chin pociąg o zerowej emisji CO2

GEFCO

Złożony z 41 wagonów pociąg – zorganizowany przez GEFCO – wyjechał ze słowackiej miejscowości Dunajská Streda w trwająca trzy tygodnie podróż do chińskiego miasta Xi’an. Jest to pierwszy w historii Nowego Jedwabnego Szlaku skład neutralny pod względem emisji CO2.

Niskiej emisyjności transportu wymagał klient, który zamówił przewóz ładunków do Chin. GEFCO zrekompensuje 250 ton CO2 wygenerowanego przez pociąg oraz całą drogę ładunków (od drzwi do drzwi”) poprzez inwestycje w projekty z certyfikatem Gold Standard. Pociąg jest wyposażony w urządzenia Internetu Rzeczy (IoT), które śledzą emisję CO2 podczas trasy przejazdu składu.

– Nasz wieloletni klient wykonał coś niespotykanego. Pociąg jest neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla i bardziej przyjazny dla klimatu, co jest istotne w transporcie na dalekie odległości. Dla GEFCO emisja zanieczyszczeń jest ważna, dlatego szacujemy wpływ naszych usług na środowisko i staramy się minimalizować emisję. Zastosowanie kolei to bardzo dobry sposób na zmniejszenie emisji CO2 – mówi Alice Defranoux, rail manager w GEFCO.

Pociąg ze Słowacji wyjechał do polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Małaszewiczach, gdzie zamienione zostaną wagony na tabor szerokotorowy. Skład następnie przejedzie Białoruś, Rosję i Kazachstan, aż dojdzie do stacji Alasznk-Dostyk na granicy z Chinami. Tam kontenery ponownie zostaną przeładowane na wagony o europejskim rozstawie kół, aby pociąg mógł dojechać do EXi’an.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane