Rosyjskie wagony dla Laude z homologacją ERA

United Wagon Company

Największy rosyjski producent wagonów – United Wagon Company uzyskał świadectwo dopuszczenia do eksploatacji – wydane przez Europejską Kolejową Unii Europejskiej (ERA) dla platform kontenerowych Sggrs 80 ‘ i Sgmmns 40’. Drugi typ wagonów jest produkowany dla polskiego operatora Laude Smart Intermodal.

UWC informuje, że otrzymane świadectwo ERA umożliwia eksploatację wagonów na europejskiej sieci kolejowej zgodnie z Dyrektywą (UE) 2016/797. Będą to pierwsze od bardzo dawna rosyjskie wagony towarowe eksploatowane w Europie na liniach rozstawie szyn 1435 mm. UWC wyprodukuje dla unijnych odbiorców w sumie ponad 1000 wagonów.

Europejski regulator wydał zezwolenie na podstawie wyników badań pojazdów oraz audytu produkcji na zgodność z TSI. Badania wykonał czeski Instytut Badawczy Kolejnictwa (VUZ) – autoryzowana jednostka certyfikująca akredytowana przez ERA. Certyfikowane platformy przeznaczone do transportu kontenerów pomyślnie przeszły testy wytrzymałościowe pod kątem obciążenia statycznego i zderzenia, a także testy hamulców, testy dynamiczne i wytrzymałościowe oraz testy emitowanego hałasu.

Klienci UWC dokonali ponadto kompleksowej oceny specyfikacji technicznych wagonów pod kątem zgodności z normami europejskimi. W ten sposób oceniono ponad 100 kluczowych parametrów wagonu Sggrs 80’, w tym m.in. uklad hamulcowy oraz lakier.

Platformy Sggrs(s) 80’ i Sgmmns 40’ opracowało centrum inżynieryjne UWC. Ich produkcja odbywa się w zakładzie w Tichwinie. Platforma Sggrs(s) 80’ ma ładowność 108 t i umożliwia transport kontenerów różnej wielkości o masie brutto do 40 ton. Platforma Sgmmns 40’ ma ładowność 74,5 t i mierzy 40 stóp długości. Oba typy wagonów wyposażone są w wózki o nacisku osi 22,5 t.

– Zatwierdzenie serii wyprodukowanych wagonów towarowych przez europejski organ regulacyjny stanowi dla nas znaczący krok naprzód zarówno w zakresie realizacji naszych kontraktów, jak i w ramach rozwoju strategii eksportowej sółki. Przygotowywaliśmy się do tego poważnie od dłuższego czasu i cieszymy się, że nasze produkty znajdą zastosowanie w Europie – komentuje Victor Dolgov, zastępca dyrektora generalnego ds. produkcji i zaopatrzenia w UWC.

Wagony Sggrs(s) 80’ produkowane są dla Laude Smart Intermodal w ramach zamówienia na 200 pojazdów. Polski przewoźnik od dawna kupuje wagony od UWC. Ostatnie zamówienie dotyczy 1000 platform intermodalnych (model: 13-6724) do eksploatacji po liniach szerokotorowych.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane